Részletes összeállítással jött ki szerda reggel a magyar állami nagyvállalatok vezetőinek bérezéséről a 24.hu.
Kiderül belőle egyfelől, hogy a havi 5 millió forintos cégvezetői bér elég általánosnak mondható a közszférában. Egy helyről ez a maximum, amit fel lehet venni, de elég sok vállalatnál élnek a lehetőséggel, hogy a plafonig fizessék az igazgatókat. És nemcsak a nagy állami cégekre érdemes gondolni, de olyanokra is, amikről az átlag újságolvasó sem nagyon hallott még.
A másik érdekesség, hogy vannak, akik ezzel sem érik be, és több helyről veszik fel a pénzt. Ilyen a csúcsragadozó Palkovics László exminiszter is, aki olyan durcásan hagyta ott a fejlesztési tárcát, hogy rögtön legalább három helyről igényel állami bérezést, de a lap szerint lehet az négy-öt is. Amit biztosan felvesz:
de nem tudni pl., hogy a Széchenyi István Egyetemet működtető alapítvány kuratóriumi elnöki posztja után felveszi-e a kuratóriumi tagoknak járó 1,5 milliót, vagy arról szerényen lemond.
Hasonló ligában focizik a négy HM-céget menedzselő Trembeczki László. Neki 7,8 millióval kell beérnie havonta. Ezt öt helyről dobják neki össze az adófizetők:
Ezzel mindketten előzik Orbán Viktort, akinek a jövőre megemelt fizetése elvileg 6,5 millió forint körül lesz.
Az 5 milliós topkategóriában sokan versenyeznek. (A kormányban sem keresnek sokan ennyit; csak Nagy Márton és Csák János.) Ehhez képest az állami cégeknél vaskos a liga:
Nagyon sok vállalatnál, így pl. az MVM több cégénél is alap a havi 4 milliós havi vezetői bér.
A 24.hu röviden kitér Orbán Ráhel barátnője és volt évfolyamtársnője, a 34 éves Jakab Zsófia villámkarrierjére is. Jakab a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatójaként 1,5 milliót, az MTÜ marketing és kommunikációs vezérigazgató-helyetteseként pedig 2,5 millió forintot keres.