„Hihetetlenül robbanékony pillantok ezek a Közel-Keleten. Szerintem legalább 1973, de talán még régebb óta nem volt olyan veszélyes a helyzet a régióban, mint most”
– összegzett Antony Blinken amerikai külügyminiszter azon a hétfői sajtótájékoztatón, amit Jens Stoltenberggel, a NATO főtitkárával közösen tartott.
Blinken súlyos szavai mögött ott vannak az október 7-i Hamász-terrorakció által elindított események, de az amerikai politikus ezúttal kifejezetten arra a vasárnapi dróntadásra utalt, amelyben három amerikai katona vesztette életét Jordániában. Ők voltak a lassan négy hónapja tartó közel-keleti konfliktussorozat első olyan amerikai áldozatai, akik nem valamilyen balesetben, hanem ellenséges fegyveresek támadásában hunytak el.
1973-ban a jom kippuri háború fenyegetett azzal, hogy lángba borítja a teljes Közel-Keletet, és a globális nagyhatalmakat is belerángatja a konfliktusba, miután arab országok koalíciója megtámadta Izraelt. Akkor, elsősorban a gyors izraeli katonai sikernek köszönhetően, sikerült megakadályozni a konfliktus eszkalálódását. Az akkori helyzettel szemben most az amerikai politika önmérséklete is enyhíthetne a feszültségen, de mivel Washingtonban most sokan brutális válaszcsapást követelnek, még egyáltalán nem biztos, hogy sikerül elkerülni a helyzet további súlyosbodását.
A következő napok vagy akár órák washingtoni döntéseit alapvetően fogja befolyásolni, hogy mire jutnak az amerikaiak a vasárnapi dróntámadással kapcsolatban. Odáig világos, hogy a 22-es torony nevű, Északkelet-Jordániában, a szír határ közelében található amerikai bázist vasárnap megtámadta egy pilóta nélküli drón, amelynek becsapódása három fiatal amerikai katonával végzett, de ezen túl sok az ismeretlen tényező.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!