A 2024. február 16. napján az ’Annyi probléma van a Kiskunfélegyházán gyártott honvédégi fegyverekkel, hogy már a kivonásuk is szóba került’ címmel megjelent cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy a valódi Bren-gyártás az eredeti tervek szerint sosem kezdődött meg, valamint, hogy a magyar és a cseh fél közötti feloldhatatlan ellentét miatt körülbelül két éve leállt az alkatrészek szállítása a cseh gyárból, illetve kölcsönös pereskedés is indult. Valótlanul állítottuk, hogy a pisztolyoknál a mai napig van alkatrészhiba, amely a magyar gyárhoz kötődik, mert a csehek által szerelt verziókban ugyanez nincs. Valótlanul állítottuk, hogy egy rendőrségi beszámoló szerint lövészet közben egy Bren gépkarabély darabjaira esett szét.
2018-ban a Magyar Honvédség tíz évre vásárolt licencet a cseh Česká Zbrojovka gyártól kétszázezer fegyver legyártására, 4,6 milliárd forintért. Az első, cseh licenc alapján gyártott fegyvereket 2018 végén adták át a katonai rendészeknek, az eseményt Benkő Tibor akkori védelmi miniszter hadiipari mérföldkőnek nevezte – de azóta nagyot változott a világ.
Mostanra kiderült, nem ez lesz a magyar fegyvergyártás legnagyobb sikertörténete: hiába költött rá több körben milliárdokat az állam, annyi minőségi probléma van a Kiskunfélegyházán gyártott pisztolyokkal és karabélyokkal, hogy az is szóba került, kivezetik őket a használatból.
Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.