A svéd miniszterelnök szerint nem olyan nagy ügy az a magyar Gripen-üzlet, amit nálunk a NATO-csatlakozás ellenértékeként tálalnak

külföld
február 20., 11:43

A svéd védelmi miniszter is üdvözölte a hírt, hogy a Fidesz frakció is támogatja Svédország NATO-csatlakozását a jövő hétfői parlamenti szavazáson. "Most láttam, és jó reményünk van rá, hogy valóban így lesz. Üdvözöljük a bejelentést, de a folyamat ezzel még nem zárult le" – mondta Pål Jonson svéd védelmi miniszter.

"Várjuk, hogy kitűzzük a svéd zászlót a NATO-főhadiszálláson".

Svédország a finnekkel együtt tavaly áprilisban szeretett volna hivatalosan is csatlakozni a NATO-hoz, ezt azonban Törökország és Magyarország párban blokkolta. Bár Orbán Viktor többször megígérte, hogy nem mi leszünk az utolsók, akiken a NATO bővítése múlik, miután Erdogan török elnök is rábólintott egy amerikai vadászgép-deal után a svédekre, mégiscsak így lett.

Amikor a szombati évértékelőjén Orbán Viktor bejelentette, hogy "a Svédországgal fennálló vitánk lezárás felé közeledik", azt mondta, "a svéd miniszterelnökkel fontos lépéseket tettünk, hogy a bizalmat újraépítsük". Az Index ezután azt írta, hogy információik szerint intenzív tárgyalássorozat folyt a svéd és a magyar kormány között, és "egy nagy volumenű katonai és hadiipari szerződés van születőben", sőt, az elmúlt évek legjelentősebb honvédelmi bejelentése várható.

Elsősorban a Gripenekről lehet szó, de a részletek még nem ismertek. Magyarország egyelőre 14 darab Gripen C/D harcászati vadászrepülőgépet lízingel, ezek 2026-tól magyar tulajdonba kerülnek, de a találgatásokban újabb, E és F osztályú Gripenek beszerzéséről, és más svéd fegyverzetekről is szó esik.

Orbán Viktor és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök
photo_camera Orbán Viktor és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán/MTI/MTVA

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök ugyanakkor kissé bagatellizálni látszik a kérdést. Amikor hétfőn Varsóban a Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel való találkozója után erről az ügyről is kérdezték a sajtótájékoztatón, azt mondta, nem teljesen biztos benne, mire is gondol Orbán.

"Volt néhány beszélgetésünk az elmúlt hetekben, de nem tudom konkrétan, mit ért ezen"

– mondja Kristersson a bizalom újraépítésének konkrét tartalmával kapcsolatban. A svéd közmédiának aztán Kristersson annyit erősített meg, hogy valóban tárgyalnak a további svéd-magyar együttműködésről a Gripenekkel kapcsolatban. "Ezt folytatjuk, amikor találkozunk" – mondja az SVT-nek, de arra utalt, hogy nem olyan nagy az üzlet jelentősége: "Ez nem drámai, de nagyon jó" – tette hozzá.

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.