2024. január 24-én a virginiai Norfolkból egy amerikai partraszállító dokkhajó, az USS Gunston Hall kifutásával megkezdődött a NATO Steadfast Defender 2024, idén május 31-ig tartó hadgyakorlata. Méretét tekintve az esemény a hidegháború befejezte óta a legnagyobb, körülbelül 90 000 fő bevonásával számolnak. Kimondott célja pedig egy közel egyenlő erőt felmutató, hivatalosan meg nem nevezett ellenség elleni katonai fellépés gyakorlása – a korábban sokszor elmondott alapelvek szerint, vagyis a NATO nem támadó, hanem védelmi, elrettentésen alapuló szövetség.
A meg nem nevezett ellenség alatt értelemszerűen Oroszországot kell érteni.
Ugyan a Steadfast Defender 2024 az első olyan kiterjedt NATO-hadgyakorlat, melyet Moszkva 2022. február 24-én Kijev ellen végrehajtott agressziója, illetve Finnország NATO-csatlakozása után és Svédország NATO-csatlakozása előtt folytatnak le – azonban a tervezési keret alapja ugyanaz, mint ami a hidegháború alatt volt. Azzal együtt, hogy az idei gyakorlatban is szerepet kap a többdimenziós (a kibertérre vagy esetlegesen az űrre is kiterjedő, NATO-zsargonban: multi-domain) hadviselés, a légierőre nagymértékben építő NATO-nak egy, az európai hadszíntéren esetlegesen bekövetkező katonai konfliktus során elsősorban szárazföldi hadviselésre kell felkészülnie. Mindezért a hadgyakorlat egyfelől logisztikai művelet: mind az élőerőt, mind az általa használt felszerelést át kellett szállítani az Atlanti-óceánon, nagyjából egy hét alatt.
Az Észak-Amerikában állomásozó szárazföldi erők átdobását a NATO a hidegháborúban a Reforger-hadgyakorlatok (Return of Forces to Germany) keretében 1969 és 1993 között évente gyakorolta. Csakhogy akkor még az NSZK frontországként játszott kiemelt szerepet a NATO-ban, az ide telepített NATO-erők egyik legfontosabb feladata a Fulda környékén lévő természetes átjáró (a Varsói Szerződés csapatai várható támadási főiránya) védelme volt. A hidegháborút követően az Egyesült Államok leépítette európai katonai jelenlétét.
Ebben hozott fordulópontot az orosz katonai fenyegetés folyamatos növekedése a 2010-es évek közepétől kezdődően, ami visszatelepítéssel, illetve a Defender Europe-hadgyakorlatok elrendelésével járt. Ez utóbbiak visszatértek a dandárszintű, nagyjából 4-5000 fő méretű egységek logisztikájának megszervezéséhez; illetve keletebbre, a közép-európai és a balti-térségbe „tolták át” a hadgyakorlatok lefolytatásának fő terepét.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.