Egyesek már a pánik jeleit vélik felfedezni a magyar állampárt köreiben. Nem is csoda, hisz bukott politikusok, megváltozott kommunikáció és szokatlanul népszerű kihívó a napirendjei a magyar közéletnek. Fontos pillanatban emlékezteti valaki a rendszer híveit arra, mi is a lényeg. Schmidt Mária vasárnapi előadása felrajzolta azt az ívet a világpolitika térképére, amivel inkább érdemes lenne foglalkozni holmi befuccsolt költségvetés, vagy épp bezáró szülészetek helyett.
Épp Tapolcán tartják a kormány körül munkálkodó ún. értelmiség Tranzit nevű fesztiváljának választások előtti kiadását. Ezen a programon lépett fel Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója a a Világok (h)arca – Milyen lesz az új korszak? című nagyívű előadásával, amely olyan, mintha mi sem történt volna mostanában és amelyet a Telex szemléje alapján pontokba szedve vázolunk:
A Milyen lesz az új korszak? című előadását úgy kezdte, hogy azt ő nem tudja, milyen lesz, mert ő egy történész, a történészek meg arról beszélnek, hogy milyen volt.
A legfőbb kérdés: ki lesz Európa ura?
Gorbacsov kivonta a szovjet csapatokat Európából, „amiért én örök életemre hálás vagyok neki” – mondta.
„Amerika – ezzel szemben (a szerk.) – a mai napig második világháborús alapon megszállva tartja Németországot. Európa közepén egy olyan Németország van, ami közvetlen amerikai katonai megszállás alatt van.”
A Szovjetunió összeomlása után „elkezdődött Oroszország kifosztása, oligarchák kijelölése, akik strómanként vettek részt abban, hogy lenullázzák Oroszországot.”
Vlagyimir Putyin az, aki „elkezdte visszaállítani az ország szuverenitását”.
Ezen törekvéseit viszont az Egyesült Államok sérelmezte, és „elkezdték Európát erőszakosabb eszközökkel a saját fennhatóságuk alá vonni”, és a NATO által körbekeríteni Oroszországot és Kínát is.
„Amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, az abból a gondolkodásból keletkezett, hogy úgy érezte, végképp beszorítják.”
Az Egyesült Államokat szerinte nem az elnök, hanem „a katonai-hadi komplexum” irányítja, ezért az ország egy „katonai diktatúra”.
Ha a kedves olvasónak annyira szörnyű vasárnapja van, hogy nincs jobb dolga ennél, ezen a felvételen meg lehet tekinteni Schmidt Mária ötvenperces előadását: