A francia miniszterelnök, Gabriel Attal azt mondta, hogy akik a jövő heti európai parlamenti választásokon a szélsőjobbra szavaznak, úgy járhatnak, mint azok a britek, akik megbánták a Brexitet.
„Ne legyetek olyanok, mint a britek, akik sírtak a Brexit után” – mondta csütörtökön az RTL helyi rádiójában. „A britek nagy többsége megbánta a Brexitet, és néha azt is, hogy nem mentek el szavazni, vagy olyan valamire szavaztak, ami aztán negatív hatással volt az országukra.
Példákat is mondott a Brexit ellentmondásaira: „Ma több az illegális bevándorló az Egyesült Királyságban, mint valaha, mióta kiléptek az Európai Unióból. Az Egyesült Királyságban hatalmas gazdasági nehézségek vannak, mert kiléptek az Európai Unióból.”
Attal utalt a legutóbbi brit közvélemény-kutatásokra, amelyek azt mutatják, hogy ha megismételnék a 2016-os EU-tagsági népszavazást, az Egyesült Királyság a maradás mellett voksolna. Azt mondta, hogy Franciaország „sem lesz erősebb egyedül”.
Marine Le Pen szélsőjobboldali, bevándorlásellenes Rassemblement National (RN) vagy Nemzeti Tömörülés pártja jelentősen vezet a franciaországi közvélemény-kutatásokban. A Jordan Bardella vezette lista több mint 30 százalékos támogatottságot élvez, ami kétszerese a Valérie Hayer által vezetett centrista csoportosulásnak, amelyet Attal és Emmanuel Macron elnök támogat.
Le Pen pártja évekkel ezelőtt felhagyott a Frexit, azaz a francia EU-kilépés ígéretével, és azóta azon dolgozik, hogy bővítse szavazói bázisát azzal az érveléssel, hogy Franciaország maradjon az EU-ban, és belülről változtassa meg az intézményt. Attal szerint viszont a szélsőjobb olyan politikát folytat, amely lényegében azt eredményezné, hogy Franciaország már nem maradhatna az EU-ban.
„Amikor azt mondod, hogy többé nem fogod tiszteletben tartani az egységes piac szabályait, nem fizeted Franciaország hozzájárulását, és nem tartod be a legtöbb szerződést, akkor a valóság az, hogy már nem vagyunk az EU-ban” – mondta. „Vajon Franciaország lesz az az ország, amely a legtöbb szélsőjobboldali képviselőt küldi az Európai Parlamentbe?”
Attal azt mondta, hogy ha a szélsőjobb jelentős erővel jelenne meg az Európai Parlamentben, akkor „képesek lennének blokkolni az európai intézményeket, ami nagyon veszélyes következményekkel járna országunk számára”.
Az Ifop legfrissebb, a Le Figaro számára készült közvélemény-kutatása hétfőn azt mutatta, hogy az RN 33,5 százalékon áll, messze megelőzve a Macron Renaissance pártja köré szervezett kormányzati szövetséget, amely 16 százalékon áll. A Raphaël Glucksmann által vezetett szocialista lista pedig 14 százalékkal a harmadik.
Mögöttük Jean-Luc Mélenchon baloldali pártja, a La France Insoumise, azaz a Franciaország Lázadója 7 százalékon áll, ugyanúgy, mint Nicolas Sarkozy jobboldali pártja, a Les Républicains. A Zöldeknek 6,5 százalékot mérnek, az egykori televíziós kommentátor, Éric Zemmour szélsőjobboldali pártja pedig, a Reconquête, azaz a Rekonkviszta, amelynek európai választási listáját Le Pen unokahúga, Marion Maréchal vezeti, szintén 6,5 százalékon áll.
A francia szélsőjobboldali pártokkal szoros kapcsolata van Orbán Viktornak. Olyannyira, hogy a legutóbbi elnökválasztás alkalmával Mészáros Lőrinc MKB bankja hitelezte Marine Le Pen kampányát. De Éric Zemmour is jóban van a magyar miniszterelnökkel, legutóbb együtt panaszkodhattak a Nemzeti Konzervatív Konferenciának hívott szélsőjobboldali gyűlés átmeneti betiltása miatt Brüsszelben.
(Guardian)