Emberek tízezrei hagyhatták el az otthonaikat mostanra az izraeli-libanoni határ mentén növekvő fenyegetettség miatt, egy újabb háborútól tartva - írja a CNN dél-libanoni riportjában. Hétfőn Libanonból indított páncéltörő rakéta csapódott be az észak-izraeli Manara kibuc közelében.
Izrael és a libanoni Hezbollah közti feszültség folyamatosan nőtt a Hamász október hetedikei dél-izraeli mészárlása óta: a Hezbollah már október nyolcadikán rakétákat lőtt ki Izraelre a Hamász „támogatására”, ami izraeli és libanoni válaszcsapások sorozatát indította el.
Izrael Katz izraeli külügyminiszter múlt heti nyilatkozata szerint hamarosan döntés születhet egy Hezbollah elleni totális háborúról, miután a terrorszervezet olyan felvételeket hozott nyilvánosságra, amiken egy megfigyelő drónjuk átrepül Észak-Izrael legnagyobb városa, Haifa fölött, felvételt készítve több érzékeny helyszínről, repülőterekről és civil lakónegyedekről is.
Az Irán által támogatott síita terrorszervezet az elmúlt nyolc hónapban több megfigyelő drónt is küldött Izraelbe, miközben a gázai háborúval párhuzamosan folyamatosan támadja az izraeli hadsereget, az elmúlt hetekben pedig naponta indított drón- és rakétatámadásokat Észak-Izraelre Libanonból. Ezeknek egy részét az izraeli hadsereg dél-libanoni támadására „válaszul” vállalta magára.
Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn arra figyelmeztetett, hogy napról napra nő az esélye annak, hogy a gázai-izraeli háború nem áll meg a libanoni határnál.
„A háború terjeszkedésének előestéjén járunk”,
mondta újságírói kérdésre Luxemburgban.
Benjámin Netanjahu vasárnap egy izraeli csatornának adott interjúban kijelentette, hogy a Hamász elleni háború intenzív szakasza hamarosan véget ér a dél-gázai Rafahban - ez lehetővé teszi az izraeli hadseregnek, hogy a libanoni határra és az Irán által támogatott fegyveres csoportokra összpontosítsák az erőiket.
Az izraeli miniszterelnök leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy a háború véget ér, ugyanakkor kész „részalkut”, ideiglenes tűzszünetet kötni a Hamásszal az izraeli túszok szabadon engedéséért.
Az Al Arabia szaúdi hírügynökség szerint a libanoni kormány külföldi diplomatákat és újságírókat vezetett körbe a bejrúti nemzetközi repülőtéren egy nappal azután, hogy a Telegraph megírta, hogy a Hezbollah iráni fegyvereket, rakétákat és robbanószereket halmozhatott fel ott nagy mennyiségben.
Ali Hamie libanoni közlekedési miniszter szerint reptereik és kikötőik nyitva állnak a „diplomáciai ellenőrzések” előtt, a Telegraph-jelentés pedig „a Libanon elleni pszichológiai hadviselés része”, ami direkt árt „a gázai háború sújtotta nemzeti szuverenitásnak és az ország idegenforgalmának”. (CNN, Hárec, Camera UK)