Új nemzeti kutyafajtát jegyzett be a Magyar Ebfajták Szövetsége: a sinkát a pásztorkutyák között ismerte el az erre szakosodott nemzetközi szövetség.
A puli, a pumi, a mudi, a komondor, a kuvasz, a magyar agár, az erdélyi kopó és a rövid- és drótszőrű vizslák után a sinka a tizedik nemzeti kutyafajta. A hvg.hu szerint keverék kutyákból, boxerekből, pitbull terrierekből és németjuhászokból tenyésztették ki a Hortobágyon. Szürkemarhák és juhok terelésére nevelik.
Az elmúlt években már legalább minden második magyar háztartás kutyatartó: a karanténidőszakok hatására 2021 nyarára a kutyák száma jócskán meghaladhatta a hárommilliót itthon. A jó megjelenése helyett inkább a protestáns munkaetikájáért tartott sinkát egyesek szerint a csúnyasága mentheti majd meg a túltenyésztéstől.
A magyar dingóra három évvel ezelőtt a kollégáim is rácsodálkoztak, itt meg is írták.
A Keszthelyi Televízió Youtube-videója szerint a sinka intelligens, nagy munkabírású kutyafajta, amelyik „egyetlen ivással egész nap tud dolgozni”. Neve a „sima szőrű” magyar kifejezésből ered, ami leírja a kecses, mozgékony, izmos, arányos testfelépítésű kutya külsejét is.
Címlapkép: Winkler Róbert/444