„Mit kezdjünk Trump végtelen tisztelgésével a »néhai, nagy Hannibal Lecter« előtt?” – tette fel a kérdést Bill Clinton volt amerikai elnök a Demokrata Párt konvencióján, fején találva a szöget:
Donald Trump ugyanis valamiért monomániásan emlegeti Hannibal Lectert.
Dr. Hannibal Lecter egy amerikai író, Thomas Harris kitalált alakja, az ún. Hannibal-tetralógia szereplője, aki A bárányok hallgatnak című filmben Anthony Hopkins Oscar-díjas alakításával vált világhírűvé. A kifinomult ízlésű, nagyon okos pszichiáter, aki egyben kannibál sorozatgyilkos, öt regény, öt mozifilm és egy tévésorozat főszereplője volt.
Joe Biden visszalépéséig Donald Trump kampányának fő csapásiránya az volt, hogy Biden túl öreg, a kognitív képességei teljesen leromlottak, és elvesztette a kapcsolatát a valósággal. Ez mind igaz is, csakhogy most, hogy az 59 éves alelnök, Kamala Harris lett a demokrata párti jelölt, az eredeti trumpi üzenet visszaüthet.
Trumpnak ugyanis egy éve az a mániája, hogy amikor rátér a bevándorlásra, következetesen Hannibal Lectert kezdi el emlegetni. Steven Cheung, a kampány kommunikációs igazgatója erről a Rolling Stone-nak azt mondta: „Trump elnök inspiráló és tehetséges történetmesélő, és a popkultúrára való hivatkozás az egyik oka annak, hogy sikeresen tud kapcsolatot teremtetni a közönséggel és a szavazókkal, míg Kamala annyira magával ragadó, mint egy kopott kanapé.”
Hogy milyen metamorfózison ment át – a már sok éve amúgy is teljesen kiszámíthatatlan – Trump kannibálozása, azt a lap kronológiai sorrendben vette végig. (Nem mindenhol lehet rendesen lefordítani Trump hablatyolását, a mondatfűzései többféleképpen érthetők, már ha éppen van értelmük.)
Trump 2023. márciusában kezdte el emlegetni A bárányok hallgatnakot a beszédeiben, elsőként a CPAC-en. Legközelebb a pennsylvaniai Erie-ben tartott gyűlésén mondta azt, hogy: „Most emberek özönlenek át a határon, betegségekkel fertőzött emberek. És mondtam, újra és újra elmondtam: emberek elmegyógyintézetekből, őrültek házából. Ez olyan, mint A bárányok hallgatnak című filmben. De ők bejönnek az országunkba.” Eddigre Trump már rengetegszer elmegyógyintézetezett, de A bárányok hallgatnak még új volt.
Amikor tavaly New Yorkban és Georgiában elkezdődött a Trump elleni bírósági eljárás, már több kommentátor is arról fantáziált, hogy Trumpot olyan üvegfalú börtöncellába zárják, mint amilyenben Hannibal Lecter lakott, vagy a karakterhez hasonlóan szájkosarat és kényszerzubbonyt adnak rá. Maga Trump viszont egészen két, október 7-én az iowai Waterloo-ban és Cedar Rapidsban tartott gyűlésig várt.
A waterloo-i rendezvényen Trump a bevándorlásról azt mondta: „Gondoljanak bele, az emberek, akik bejönnek, gondoljanak bele. Börtönökből és dutyikból jönnek.” A továbbiakban azt állította, hogy a migránsok „elmegyógyintézetekből őrültek házából érkeznek”, megjegyezve, hogy:
„Egy őrültek háza olyan, mint A bárány hallgat (sic) cucc. Ez komoly dolog. Ez Hannibal Lecter. Mennyire volt jó színész? Mennyire volt jó színész? Jól játszotta a szerepét, ugye? De az őrültek háza utcára teszi őket.”
Később, Cedar Rapidsben, miután a bevándorlókat „gonosznak” nevezte, Trump így emlékezett vissza:
„Azt mondtam, ez A bárány hallgat (sic). Tudják, mi az? Látta valaki A bárányok hallgatnakot? Hannibal Lecter, milyen nagyszerű színész volt? Tudják, miért szeretem őt? Mert azt mondta a tévében, vagy az egyik… »Szeretem Donald Trumpot. Szóval szeretem őt, szeretem őt.«”
Trump a továbbiakban azzal viccelődött, hogy még ha ő lenne is a „legrosszabb” színész, „akkor is azt mondanám, hogy nagyszerű volt számomra”.
Anthony Hopkins persze nem támogatta és nem is vallotta magát a volt elnök hívének. A Deadline idén júliusban megkérdezte Anthony Hopkinst, hogy mit szól hozzá, hogy Trump úgy emlegeti Hannibal Lectert, mintha élő ember lenne. „Lesokkolt és megdöbbentett, amit Trumpról mondott” – felelte a 86 éves walesi színész, aki korábban nem hallott erről.
Egyesek szerint Trump a színészt összekeverhette Jon Voighttal – egy korban hozzá közel álló, konzervatív amerikai színésszel –, aki támogatta Trump 2016-os indulását, és egy interjúban napokkal Trump győzelme után azt mondta: „Nagyon keményen dolgoztam érte. Szeretem Donald Trumpot.”
De mivel Trump a jelek szerint egyik férfi nevére sem emlékszik, még az is előfordulhat, hogy azt hitte, Hannibal Lecter maga a filmben szereplő színész, egyben a rajongója.
Októberben a bevándorló-ellenességet szítva Trump folyton Hannibal Lecterre hivatkozott, gyakran megjegyezve, hogy a kampánystábja kifejezetten arra kérte, hogy ne használja az „őrültek háza” kifejezést, mielőtt feltette volna a kérdést:
„Hallott már valaki Hannibal Lecterről?”
(Az iowai Sioux Cityben tartott gyűlésen ehhez hozzátette, hogy: „A fiatalok nem. A fiatalok nem. Nem akarnak hallani Hannibalról.”)
A novemberi houstoni gyűlésen Trump tömeges deportálást követelt, majd ismét elmondta, hogy figyelmeztették: ne használja az „őrültek háza” kifejezést. Ezután azt kérdezte:
„Hallott már valaki a csodálatos Hannibal Lecterről?”
Azzal folytatta, hogy: „Ő most azért jön be az országunkba, mert más országok kidobják az embereket az elmegyógyintézetekből és az őrültek házából.”
Az év végéig Trump arra utalgatott a híveinek, hogy szigorúbb határellenőrzés nélkül a külföldről beáramló Hannibal Lecterek beszivárognak az országba, és pusztulást hoznak az egyszerű polgárokra. Egy január 16-i New Hampshire-i nagygyűlésen már azt mondta, „nem csak Dél-Amerikában” jutottak ki veszélyes emberek az elmegyógyintézetekből. „Az egész világon bezárják őket, Afrikában, Ázsiában, Európában és a Közel-Keleten” – harsogta, miután az őrültek házáról azt mondta:
„Ez A bárányok hallgatnak. Ez Hannibal Lecter.”
A 2024-es marylandi CPAC-en a 1,5 órás beszédében azt mondta: „Van egy új kategóriánk, a migránsbűnözés. És ez súlyosabb lesz, mint az erőszakos bűncselekmények és az általunk ismert bűnözés.” Majd azzal folytatta:
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Több fontos csatatérállamot megnyert, a szenátust is vitték a republikánusok.
Bővebben is érdekel? Nézd meg a választási mellékletünket, ahol megtalálod a részletes eredményeket államonként, a közvéleménykutatások legutolsó állását, és az összes kapcsolódó cikkünket!