Az MI5 szerint az orosz hírszerzés tartós káoszt akar okozni a brit és az európai utcákon

külföld
október 08., 18:35

Az MI5 vezetője szerint az orosz hírszerzés célja, hogy „tartós káoszt okozzon a brit és az európai utcákon”.

Ken McCallum az Egyesült Királyságot fenyegető biztonsági veszélyekről szóló éves jelentésében azt mondta, a GRU ügynökei „gyújtogatásokat, szabotázsokat és más veszélyes akciókat” hajtottak végre Nagy-Britanniában, mivel az Egyesült Királyság továbbra is támogatja Ukrajnát az Oroszországgal vívott háborúban.

Új veszélyek a régiek mellé

Az MI5 2022 óta 20 Irán által támogatott összeesküvésre is reagált, bár a munka többsége még mindig többnyire iszlamista szélsőségesekkel és szélsőjobboldali terrorizmussal kapcsolatos – mondta McCallum, figyelmeztetve arra, hogy a fiatalok belekeverednek az online szélsőségességbe, és egyre nő a terrorizmusban való részvétel miatt vizsgált 18 év alattiak száma.

Az MI5 főigazgatója szerint az Egyesült Királyság a valaha látott „legösszetettebb és legösszekapcsoltabb” fenyegetéssel néz szembe. 2017 óta összesen 43 késői szakaszban lévő, lőfegyvereket és robbanóanyagokat tartalmazó, „tömeggyilkosság” elkövetésére irányuló tervet hiúsítottak meg az Egyesült Királyságban.

McCallum szerint az MI5-nak „a meggyőződések és ideológiák szédítő skálájával” kell szembenéznie. „Pályafutásom első 20 éve tele volt terrorista fenyegetésekkel. Most ezekkel kell szembenéznünk az államilag támogatott merényletekkel és szabotázs-tervekkel együtt, egy nagy európai szárazföldi háború hátterében” – mondta.

Kevin McCallum 2023. március 2-án.
photo_camera Kevin McCallum 2023. március 2-án. Fotó: Danny Lawson/PA Images via Reuters Connect

Szerinte a terrorizmussal kapcsolatos és a nemzetállamoktól érkező fenyegetések összetett keveréke azt jelenti, hogy az MI5-nak „pokolian nehéz dolga van”. Az MI5 londoni terrorizmusellenes műveleti központjában tartott tájékoztatóján McCallum azt mondta, az elmúlt évben 48 százalékkal nőtt az állami fenyegetésekkel kapcsolatos MI5-nyomozások száma.

A Putyin-rezsim lázas képzelete

Szerinte az Egyesült Királyság „vezető szerepe” Ukrajna támogatásában azt jelenti, hogy „a Putyin-rezsim lázas képzeletében nagy szerepet játszunk”, és további, az Egyesült Királyság területén elkövetett agresszióra kell számítani.

McCallum azt mondta, több mint 750 orosz diplomatát utasítottak ki Európából Oroszország ukrajnai inváziója óta, „nagy többségük” kém volt. Szerinte ez befolyásolta az orosz hírszerző szolgálatok képességeit, és az is, hogy megtagadták a diplomáciai vízumot azoktól, akiket Nagy-Britannia és a szövetségesek orosz kémeknek tartanak.

McCallum szerint az orosz állami szereplők a „piszkos munka” elvégzéséhez olyan megbízottakhoz fordultak, mint a magánhírszerzők és bűnözők, de ez befolyásolta a műveleteik profizmusát, és könnyebben megzavarhatóvá tette őket.

75% iszlamizmus, 25% nácizmus

Elmondta azt is, hogy az MI5 és a rendőrség 2022 óta 20 Irán által támogatott összeesküvésre reagált, amik „potenciálisan halálos fenyegetést jelentettek a brit állampolgárok és brit lakosok számára”.

A célzott terrorizmusellenes munka továbbra is megoszlik „75 százalékban az iszlamista szélsőségesek, 25 százalékban a szélsőjobboldali terrorizmus” között.

McCallum aggódik amiatt, hogy a fiatalok egyre nagyobb számban válnak az online szélsőségessé: a terrorizmusban való részvétel miatt vizsgált személyek kb. 13 százaléka 18 év alatti, ami háromszoros növekedést jelent az elmúlt három évben.

Online indoktrináció

Elmondta, hogy az MI5 egyéb problémáit az internet súlyosbítja, és a fenyegetés nagy részét az „online indoktrinált, magányos egyének” teszik ki. „Az internet sötét zugaiban a beszéd olcsó. A valódi összeesküvők és a fotelszélsőségesek szétválogatása igényes feladat” – mondta McCallum, aki szerint „a névtelen online kapcsolatok gyakran jelentéktelenek, de egy kisebbségük halálos, valós akciókhoz vezet”.

Beszélt arról is, hogy milyen nehézségekbe ütköznek, amikor „az ideológiák terén csak gyenge fogódzókkal rendelkező, illékony, leendő terroristákkal” kell szembenézniük. (BBC)