Több mint félmilliárd forint közpénzt fizetett ki a munkatársainak a Batthyány Lajos Alapítvány által fenntartott Danube Institute, ami több vendégoktatótól olyan cikkeket kért, amik pozitívan tüntetik fel az Orbán-kormányt az Egyesült Államokban – írta meg az Átlátszó a közérdekű adatigényléssel megismert szerződések alapján.
Az 1991 óta működő BLA-t négy éve alakította át a kormány közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá, fel is tőkésítették, hogy rendelkezzen a vagyonkezelő alapítványokra előírt tőkeminimummal. 2023-ban a BLA adott 2 milliárd forintot az Alapjogokért Központra. Az Átlátszó azt írja, a Danube Institute a kormány külföldi, elsősorban amerikai hálózatépítésének egyik fő eszköze, főleg konferenciák szervezésével és a vendégkutatók munkájának finanszírozásával foglalkozik.
A BL 2022 és 2024 között, külföldi vendégoktatóival kötött és az azóta tartott geopolitikai csúcstalálkozókkal kapcsolatos szerződései szerint a Danube Institute vendégoktatóinak és előadóinak adott kifizetések látványosan megugrottak az elmúlt három évben:
A trumpizmust intézményesítő Heritage Foundationnel együtt szervezett geopolitikai csúcstalálkozókon is sokat fizetnek a felszólalóknak: 36,6 millió forintot kapott a konferencia egyik vendége, miközben az általános díjazás 200 és 400 ezer forintnyi összeg volt. A geopolitikai konferenciák előadói 2022-ben 10,27 millió forintot, tavaly 13,9 milliót, az idei rendezvényen pedig 44 millió forintot kaptak.
Egy vendégoktató 8400 dollárért (3,1 millió forint) vállalta egy magyar migrációs politikáról szóló tanulmány megírását: szeptemberben meg is jelent ilyen kutatás a Danube Institute oldalán, a szerző a Texas Public Policy Foundation politikai igazgatója, Melissa Ford Maldonado, aki Donald Trump elnöksége alatt a Fehér Házban dolgozott.
A Magyarországon élő amerikai újságíró, Rod Dreher a Danube Institute hálózatprojektjének vezetője, több könyvére is támogatást kapott: 2022-ben még havi bruttó 5666 dolláros (2,1 millió forintos) fizetésért dolgozott, de a frissebb szerződésen már 8750 dolláros (3,2 millió forintos) havi fizetés szerepel, és két olyan, 14 ezer dolláros (5,2 millió forintos) szerződés is volt, amik részeként arra kérték a kutatókat, hogy vegyenek részt az idei Tusványoson.
Egy külföldi vendégkutató havi 4500 dolláros (1,68 millió forintos) fizetésért azt vállalta, hogy legalább havi két, minimum 650 szavas cikket ír meghatározott amerikai és európai újságoknak. Az Átlátszó szerint a szerződést Michael O’Shea köthette, akinek a listán szereplő lapok többségében megjelentek cikkei.
Az összes költés persze jóval kisebb tétel akár a Megafonra sunyin elszórt összegekhez vagy a közmédiába hivatalosan öntött közpénz-százmilliárdokhoz képest is.