Személyiségi jogi pert indít a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen az Átlátszó azok alapján, amit a hivatal az október végén közzétett jelentésben írt róluk. A hvg.hu cikke szerint azért perelnek, mert alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak tartják Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra című „vizsgálati jelentés” megállapításait. Az Átlátszó szerint a jelentés „nyílt visszatérés az imperialista ügynökökkel riogató pártállami állambiztonsági propagandához”.
Lánczi Tamásék szerint a június óta tartó nagyívű vizsgálat során – amelyről Rácz András azt írta, hogy ha valaki neki az egyetemen ilyen szakdolgozatot adna le, azt megbuktatná – „bizonyítást nyert, hogy a magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja”, és megállapította azt is, hogy az Átlátszó veszélyt jelent a szuverenitásra azzal, hogy – figyelem, felkészülni a szellemi atomcsapásra – közérdekű adatokat tesz közzé. A hivatal korábban a Transparencyt is vizsgálta, és hasonló szellemiségű jelentést készített róla.
Az Átlátszó azt írta a perről szóló hétfői posztjában, hogy a hivatalnak még az alkotmánysértően tágan megfogalmazott törvény alapján sincs hatásköre az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára. Szerintük ezt jól mutatja, hogy „a hivatal nem konkrét jogszabályi rendelkezésekre, hanem a törvényben kapott hatásköreinek összességére hivatkozva próbálta megalapozni a vizsgálatát”. Emellett ebben az esetben is megsértette a hivatal a rá vonatkozó törvényeket, mivel nem küldte meg az Átlátszónak véleményezésre a jelentése tervezetét (ugyanez történt a Transparency vizsgálata során is).