Trump egyik tanácsadója szerint „a Krímnek vége", a békére kell összpontosítani az elvett ukrajnai terület visszaszerzése helyett

háború
november 09., 15:14

Frissítés: Trumpék elhatárolódtak a tanácsadótól.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyik vezető tanácsadója szerint a hivatalba lépő kormányzat az ukrajnai háborúban a béke megteremtésére fog összpontosítani, nem pedig a területek visszaszerzésére.

Bryan Lanza, a Republikánus Párt stratégája a BBC-nek azt mondta, a Trump-kormányzat meg fogja kérdezni az ukrán elnököt, hogy mi az ő verziója a „reális békevízióról”. „És ha Zelenszkij elnök azzal ül az asztalhoz, hogy nos, csak akkor lehet béke, ha a Krím a miénk, azzal azt mutatja nekünk, hogy nem gondolja komolyan” – mondta.

Oroszország 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet, 8 évvel később teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, és az ország keleti részén elfoglalt területeket.

Trump az elnökválasztás óta már beszélt Zelenszkijjel: szerdán telefonon beszéltek, a beszélgetésen részt vett Elon Musk is. „Muskkal rövid beszélgetés volt, de Trumppal jó hosszú beszélgetés volt, kb. fél órán át tartott” ¬ mondta a BBC-nek egy ukrán elnöki hivatalban dolgozó forrás, aki szerint ez „nem igazán olyan beszélgetés volt, hogy nagyon lényegi dolgokról beszélgessünk, de összességében nagyon meleg és kellemes volt”.

Trump következetesen azt mondta, hogy prioritása a háború befejezése és az amerikai erőforrások elszívásának megfékezése.

Putyin súg valamit Trumpnak 2017. november 11-én.
photo_camera Putyin súg valamit Trumpnak 2017. november 11-én. Fotó: Michael Klimentyev/Sputnik

A demokrata párti ellenfelei azzal vádolják Trumpot, hogy Vlagyimir Putyinnal cimborál, és szerintük a háborúval kapcsolatos megközelítése Ukrajna feladásával ér fel, egész Európát veszélyeztetve.

A múlt hónapban Zelenszkij egy „győzelmi tervet” terjesztett az ukrán parlament elé, ami magában foglalta Ukrajna területeinek és szuverenitásának feladásának elutasítását.

Trump a kampányban többször is azt mondta, hogy „egy nap alatt” véget tud vetni az Oroszország és Ukrajna közötti háborúnak, de részleteket nem mondott. Egy májusi, két korábbi nemzetbiztonsági főnöke által írt dokumentum szerint az USA-nak továbbra is fegyvereket kellene szállítania, de a támogatást attól kellene függővé tennie, hogy Kijev béketárgyalásokat kezdjen Oroszországgal.

A dokumentum szerint Ukrajnának nem szabad feladnia a reményt, hogy visszaszerezze teljes területét az orosz megszállás alól, de a jelenlegi frontvonalak alapján kell tárgyalnia.

Lanza nem említette a kelet-ukrajnai területeket, de azt mondta, a Krím visszaszerzése Oroszországtól irreális, és „nem az Egyesült Államok célja”. A BBC-nek azt mondta:

„Amikor Zelenszkij azt mondja, hogy csak akkor hagyjuk abba a harcokat, csak akkor lesz béke, ha a Krím visszakerül, akkor van egy hírünk Zelenszkij elnöknek: a Krímnek vége. És ha ez az önök prioritása, hogy visszakapják a Krímet, és amerikai katonák harcoljanak azért, hogy visszakapják a Krímet, akkor magukra maradtak.”

Szerinte az USA prioritása a „béke és az öldöklés megállítása”.

A hét elején Putyin gratulált Trumpnak választási győzelméhez, és azt mondta, Trump állítása, miszerint segíthet az ukrajnai háború befejezésében, „legalább figyelmet érdemel”.

Lanza bírálta azt a támogatást is, amit a Biden-kormányzat és az európai országok nyújtottak Ukrajnának Oroszország 2022 februári teljes körű inváziója óta. „A valóság a helyszínen az, hogy az európai nemzetállamok és Biden elnök nem adták meg Ukrajnának a képességet és a fegyvereket ahhoz, hogy megnyerje ezt a háborút a legelején, és elmulasztották feloldani a korlátozásokat, hogy Ukrajna győzhessen” – mondta.

Az év elején az amerikai képviselőház 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot hagyott jóvá Ukrajnának az orosz invázió leküzdésére.