Újfajta légvédelmet fejleszt Ukrajna az orosz ballisztikus rakéta kilövése után

háború
november 22., 20:20

Volodimir Zelenszkij közölte, hogy Ukrajna új típusú légvédelem kifejlesztésén dolgozik, hogy ellensúlyozza az „új kockázatokat”, miután Oroszország újfajta közepes hatótávolságú rakétát vetett be.

Az ukrán elnök péntek esti videóbeszédében azt is mondta, hogy a világnak „komoly választ” kell adnia a rakéta bevetésére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elrettenjen a háború kiterjesztésétől, és érezze tetteinek valódi következményeit. Ha egy másik országot arra használnak fel, hogy „új fegyvereket teszteljenek a terror számára”, egyértelműen nemzetközi bűncselekmény Zelenszkij szerint.

photo_camera Fotó: BARBARA LABORDE/AFP

Putyin szerint Oroszország folytatja az Oresnyik hiperszonikus rakéta tesztelését, amelyet tegnap lőtt ki Ukrajnára, és megkezdi az új rendszer sorozatgyártását. Állítása szerint a rakétát elfogni lehetetlen. „Hozzáteszem, hogy egy ilyen rakétának nincs ellenintézkedése, ma nincs olyan eszköz a világon, amellyel elfogható lenne” - mondta. A Kreml pénteken közölte, hogy az Ukrajnára mért csapás célja az volt, hogy figyelmeztesse a Nyugatot: Moszkva válaszolni fog az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának, akik engedélyezték az ukránoknak, hogy az általuk szállított fegyvereket Oroszországban vessék be.

Az amerikai hadsereg szerint az orosz rakéta kísérleti jellegű, és Oroszország valószínűleg csak néhány darabot birtokol belőle. A rakétát hagyományos robbanófejjel lőtték ki, de Moszkva módosíthatná azt, ha akarná. „Át lehetne alakítani, hogy különböző típusú hagyományos vagy nukleáris robbanófejeket hordozzon” - mondta a Pentagon szóvivője.

Jeffrey Lewis nonproliferációs szakértő szerint Putyin korábban utalt arra, hogy Oroszország befejezi egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétarendszer kifejlesztését, miután Washington és Berlin megállapodott abban, hogy 2026-tól nagy hatótávolságú amerikai rakétákat telepít Németországba. A rakéta új változatát a Pentagon „kísérleti jellegűnek” tekinti, mert „ez az első alkalom, hogy harctéren alkalmazva látjuk.” Amerikai és brit források szerint a Dnyiprora kilőtt rakéta egy kísérleti, nukleáris célra alkalmas IRBM volt, amelynek hatótávolsága kevesebb mint 5500 km. Ez elegendő ahhoz, hogy a délnyugat-oroszországi kilövési helyről elérje Európát, de az Egyesült Államokat nem.

Putyin csupa mosolygó képet rakatott ki magáról pénteken
photo_camera Putyin csupa mosolygó képet rakatott ki magáról pénteken Fotó: VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP

A német külügyminiszter, Annalena Baerbock szerint Ukrajna önvédelmének támogatása a „legjobb garancia” európai békéjére. Arra a kérdésre, hogy Berlin újragondolja-e az Ukrajnának adott engedélyt a nagy hatótávolságú Taurus rakéták használatára, Baerbock azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin „olyan rakétákat használt, amelyeket korábban még nem használtak”, azzal a céllal, hogy az európai országokat eltántorítsa Ukrajna támogatásától. „A félelemmel való játék egy olyan recept volt, amelyet Putyin már alkalmazott” - tette hozzá. „Az európai békét akkor tudjuk megvédeni, ha támogatjuk Ukrajnát az önvédelemben, amíg Putyin le nem állítja ezt a szörnyű háborút.” Olaf Scholz kancellár a múlt héten egyórás telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal, és vonakodott a Taurus cirkálórakéták Ukrajnának történő biztosításától.

Az ukrán parlament lemondta pénteki ülését, mert orosz rakétatámadás veszélye fenyegeti Kijev azon kerületét, ahol a kormányépületek találhatók. „A kormányhoz intézett kérdések óráját törölték” - mondta Jevgenija Kravcsuk, a kormánypárt egyik képviselője az AFP hírügynökségnek. „Vannak jelek arra, hogy az elkövetkező napokban megnő a kormánynegyed elleni támadások kockázata”. (Guardian)