A Grúz Álom párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval

külföld
2024 november 28., 20:27

A kormányzó Grúz Álom - Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval, jelentette be Irakli Kobahidze georgiai kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Az október végi grúz választáson a kormánypárt 54 százalékos eredményt ért el. Orbán Viktor már a szavazatok hetven százalékának összeszámolása után gratulált a Grúz Álom pártnak, majd több kormánytag társaságában utazott el Grúziába – annak ellenére, hogy az Európai Unió hivatalosan nem ismerte el a grúziai választások eredményét –, ahol beszédében újfent gratulált az országnak, amiért nem hagyták, hogy az országukból második Ukrajna legyen. Orbánt kifütyülték Tbilisziben, ahol több ezren tüntettek a visszaélések miatt.

Az Európai Parlament csütörtökön adott ki egy állásfoglalást, amelyben elítélte a Grúziában október 26-án tartott parlamenti választásokat, amiért azok nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és amelyek hozzájárulnak az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez, továbbá elítélték Orbán Viktor grúziai látogatását. Erre az állásfoglalásra érkezett most a válasz.

„Ma arról döntöttünk, hogy 2028-ig nem vesszük napirendre az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését. Emellett 2028-ig nem fogadunk el semmilyen támogatást az Európai Uniótól” - közölte a georgiai miniszterelnök, akinek a kormánya a nap folyamán kapta meg a parlamenti jóváhagyást következő négyéves programjához.

Kobahidze kijelentette, hogy meg kell mutatni az európai uniós bürokratáknak, hogy hazájával „nem a zsarolás és sértések, hanem a tisztelet” nyelvén kell beszélni. Mint mondta, az EU ártott az ország tekintélyének, mert manipulációra használta fel a csatlakozási tárgyalások megnyitásának kérdését. A tbiliszi kormány döntése ezt a kárt enyhíti, tette hozzá.

A kormányfő kijelentette: a grúz nép büszke, önérzetes és gazdag történelemmel rendelkezik, ezért számára „teljesen elfogadhatatlan alamizsnaként tekinteni az európai uniós integrációra”. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a grúz nép kultúrájával és lehetőségeivel gazdagítaná az Európai Uniót, amint ez fordítva is igaz.

Grúzia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja, és befagyasztotta ezt a folyamatot. (MTI)