Vízágyút és könnygázt vetettek be a tüntetők ellen Grúziában

külföld
december 01., 12:40

Összecsapások törtek ki a grúz (georgiai) parlament előtt tüntetők és a rendőrség között szombaton éjszaka a fővárosban, Tbilisziben. Ez volt a tiltakozások harmadik estéje. A rendőrök csak vasárnap reggel tudták kiszorítani a tüntetőket a parlament épülete előtti térről. A tüntetők később a fővárosi Tbiliszi Állami Egyetem közelében alakítottak ki útakadályt.

photo_camera Fotó: GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Már az október 26-i parlamenti választások is felkorbácsolták az indulatokat. A hivatalos adatok szerint a választást az eddig is kormányzó Grúziai Álom nyert meg, de az eredményt az ellenzék vitatja. (Orbán Viktor viszont egy gyors látogatással igyekezett kiállni a Grúziai Álom mellett.) A második helyen végzett ellenzéki párt, a Koalíció a Változásért szerdán nyilatkozatban mondott le képviselőinek mandátumáról a törvényhozásban azzal a céllal, hogy „delegitimálják” a parlamentet. Az államfő Szalome Zurabisvili sem ismeri el az eredményt.

photo_camera Fotó: GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, ebbenelítélik az EU-tagjelölt Grúziában október 26-án tartott parlamenti választásokat, amiért azok nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és amelyek hozzájárulnak az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez. És elítélték Orbán látogatását is.

Ezután Irakli Kobahidze kormányfő bejelentette: a kormány 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat.

photo_camera Fotó: DAVIT KACHKACHISHVILI/Anadolu via AFP

A tömeges tiltakozások ezután indultak el.

Az új parlament arról is döntött, hogy december 14-én új államfőt választanak. Az eddigi elnököt, Szalome Zurabisvilit 2018-ban hatéves időtartamra választották meg a polgárok közvetlen szavazással. A kaukázusi országban a mostani lenne az első alkalom, hogy nem általános választáson vagy népszavazáson választják meg az államfőt, hanem egy 300 választópolgárból álló kollégium döntene róla.

photo_camera Fotó: GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Zurabisvili azt mondta, hogy nem hajlandó távozni, mert „nincs legitim parlament, ebből fakadóan egy illegitim parlament nem választhat új államfőt. Így nem kerülhet sor új elnök beiktatására, és a mandátumom érvényben marad mindaddig, amíg egy legitim módon megválasztott parlament meg nem alakul”. Az államfő az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva közölte: Grúzia épp egy "kvázi orosz állammá" alakul át.

Irakli Kobahidze miniszterelnök vasárnap dicsérte a rendőrséget, amiért fellépett a tiltakozókkal szemben, akik szerinte külföldi utasításra cselekedtek az állam biztonságának aláásása érdekében. "Az erőszakos csoportok és külföldi instruktoraik által tegnap alkalmazott legsúlyosabb szisztematikus erőszak ellenére a rendőrség magasabb színvonalon cselekedett, mint az amerikai és az európai, és sikeresen megvédte az államot az alkotmányos rend megsértésének újabb kísérletétől" - idézte az MTI a miniszterelnök sajtótájékozatóját. Kobahidze visszautasította Washington szombati bejelentését is, amelyben felfüggesztette a Georgiával kötött stratégiai partnerséget. Kobahidze azt mondta, hogy ez "átmeneti esemény" Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése előtt.