Meghalt Helmut Duckadam, a románok sevillai hőse

sport
2024 december 02., 13:26

„Most hívott Filip barátom a hírrel, hogy meghalt Helmut Duckadam” – írja a Facebookján Dragomán György romániai születésű magyar író (aki világhírű regényének, A fehér királynak egy nagyon fontos momentumát is Duckadamnak köszönheti, erre még visszatérünk).

Duckadam a román futball történetének valószínűleg legismertebb kapusa lett 1986-ban, amikor a Steaua Bukaresttel megnyerték a mai BL elődjét, a Bajnokcsapatok Európa Kupáját, méghozzá neki köszönhetően. A sevillai döntőben a Barcelona volt az ellenfelük, a rendes játékidő és a hosszabbítás is lement 0-0-val, majd jöttek a tizenegyesek. És jött Duckadam, aki sorozatban négy lövést védett (zöld mezben, a másodjára sorra kerülő kapus):

link Forrás

A meccset végül 2-0-ra nyerte a Steaua, megszerezve ezzel a román futball, sőt, az egész kelet-európai futball első BEK-győzelmét (amit még egy követett, 1991-ben a belgrádi Crvena Zvezda verte szintén 0-0 után, büntetőkkel a Marseille-t). Duckadam sorozatban José Ramón Alexanko, Ángel Pedraza, Pichi Alonso és Marco büntetőit védte – ő volt az első kapus, aki BEK-meccsen megszakítás nélkül négy tizenegyest tudott hárítani.

Duckadam 1959-ben született a magyar határ közelében, az Arad megyei Semlacon (magyarul Szemlak). Szülőhelyén egy évig focizott, amikor elvitte az Aradon lévő Gloria sportiskola (ma AFC Gloria Arad néven hatodosztályú csapata van), innen a város első számú klubjához, az UTA Aradhoz került. 1982-ig védett Aradon, innen igazolta le a Steaua, amely az ország katonacsapata volt. A bukaresti csapatban 80 meccset játszott – csak azért annyit, mert nem sokkal a BEK-döntő után kiderült, hogy valamilyen ritka vérbetegségben szenved. Három évet kihagyott, majd hazatérve egy újabb alsóbb osztályú klubnál, a Vagonul Aradnál játszott néhány évet, egy 1989-es interjúban arról mesélt, hogy szülőhelyére visszaköltözve futballiskolát nyitott és őrnagy lett a határőrségnél.

A BEK-győzelem évében Aranylabdára jelölték, 2008-ban román állami kitüntetést kapott, 2010-2020 között a Steaua tiszteletbeli elnöke volt. Hatvanöt éves korában halt meg, a Digi24.ro azt írja: hétfő reggel halt meg a Központi Katonai Kórházban, régi barátja, Marcel Puşcaş azt mondta, hogy egy hete beszéltek, akkor még minden rendben volt vele.

És hogy hogyan kötődik Dragomán György regényéhez? Az írót idézem:

„Találtam egy zseniális mondatot, amit egy Helmut Duckadam nevű román focistától hallottam a tévében (…) a legendás román kapus, aki négy tizenegyest fogott meg ’86-ban, arról mesélt, hogyan készültek a Bajnokcsapatok Európa Kupájának döntőjére. Csapata a Steaua Bukarest a román hadsereg csapata volt; a meccsre pedig különösen nehéz volt készülni, mert a csernobili katasztrófa után voltak, és azt tanácsolták a kapusoknak, hogy ne vetődjenek, és kerüljék a kapcsolatot a labdával, mert összeszedi a radioaktivitást a fűből. Ezt Duckadam halálkomolyan, rezzenéstelen arccal mondta. Azt gondoltam magamban, hogy ez nem igaz, hogy ilyen nincs. Ezt kapus nem mondhatja ilyen komolyan húsz évvel később. Persze tudom, miért mondta ilyen komolyan, elég sokat vetődött azon a meccsen.”