160 napja nem érkezett uniós felzárkóztatási forrás Magyarországra

belföld
2024 december 03., 21:49

Idén június 26. óta, azaz 160 napja nem érkezett európai uniós felzárkóztatási forrás Magyarországra - írja az Index. A lap szerint a 2021. és 2027. közötti európai uniós fejlesztési ciklusban Magyarországnak járó keret nyolc százalékát kapta meg eddig az ország.

Ursula von der Leyen 2023. szeptember 13-án Strasbourgban.
photo_camera Ursula von der Leyen 2023. szeptember 13-án Strasbourgban. Fotó: Frederick Florin/AFP

Az Index a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium tájékoztatása alapján írta meg, hogy a 2021-2027-es uniós költségvetésből elvileg 21,8 milliárd euró – átszámolva nagyjából 9000 milliárd forint – felzárkóztatási (kohéziós) forrás járna Magyarországnak. Ez az uniós programok hazai társfinanszírozásával együtt már több mint 10 ezer milliárd forintot jelent.

Azonban az EU vezetése és a magyar kormány közötti konfliktus miatt a források egy részéhez nem fér hozzá az ország: a KTM tájékoztatása szerint azoknak csupán 56 százaléka, vagyis 12,19 milliárd euró elérhető.

A KTM tájékoztatása szerint a jelenlegi költségvetési ciklusban elérhető forrásokból 2023 decembertől idén június végéig nagyjából 1,8 milliárd euró érkezett meg hozzánk. Ez az összes forrás 8,3 százaléka, amivel az Index szerint az uniós országok közül még így is Magyarország áll a kilencedik legjobban.

Június 26. óta nem jött több támogatás. Az EU bírósága ezelőtt nem sokkal, június 13-án szabott ki a menekültügyi huxit miatt 200 millió eurós átalánybírságot és azóta is folyamatosan gyűlő napi egymillió eurós büntetést, mert a testület szerint a kormány (ami 2020 óta nem tudott végrehajtani egy korábbi ítéletet) példátlan módon szándékosan kijátszotta a szabályokat és ezzel a többi tagállamra dobta át a kötelezettségeit. Az akkori ítélet szerint Magyarország ugyanis nem tartotta tiszteletben az uniós jogszabályokat a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó unión kívüli országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások területén.

Mostanra pedig több mint 370 millió eurót (több mint 150 milliárd forintot) buktunk végleg, amihez év végén még egy milliárd euróval egészül ki, ha nem sikerül feloldatni a jogállamisági feltételességi eljárást.

Közben hétfőn a Bloomberg azzal a felütéssel jelentette meg a Magyar Péterrel készített interjúját, hogy az uniós források felszabadításával vetne véget a gazdasági válságnak. A lap szerint Magyar azt tervezi, hogy véget vet a gazdasági válságának: legyőzi Orbánt a következő választáson, hazahozza a befagyasztott uniós pénzeket, és az euró bevezetése felé tereli az országot.