Az ELTE BTK dolgozói a bérhelyzetükről küldtek adventi kalendáriumot Hankó Balázsnak

oktatás
2024 december 04., 11:30

Az ELTE BTK Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) tagsága adventi naptárral kedveskedett Hankó Balázs miniszternek és Varga-Bajusz Veronika államtitkárnak, akik a felsőoktatásért felelősek.

A naptárral az ELTE Bölcsészettudományi karán dolgozó oktatók elviselhetetlen, megalázó bérhelyzetére kívánják felhívni a figyelmet. Mivel már december 4-et írunk a miniszter úr és államtitkár asszony négy "ablakocskát" kis is nyithatott. Ezeket minden nap a Facebookon is megosztja a szakszervezet.

December elseje az állami egyetemek felsőoktatási dolgozóinak bérét tartalmazta, amivel kapcsolatban Hankó Balázs már többször is összevissza beszélt. A táblázathoz azt írták: „Béreink feketén-fehéren. Ha legalább a képet szeretnék szebbé tenni, színezzék ki a postán is elküldött színes ceruzával.”

A második ablakban egy 20 éve a pályán lévő docens fogalmazta meg azt, hogy nem gondolta, hogy ennyi idő után kevesebbet fog keresni, mint az a kezdő gyakornok tanár, akit ő záróvizsgáztatott.

A harmadik ablak egy kérdést rejt: „Állítana karácsonyfát a családjának, ha a lucfenyő is a tanársegéd garantált bérének 10-20 százaléka volna?”

A negyedik ablak ismét egy személyes beszámolót tartalmaz arról, hogy a külföldi kollégák hogyan csodálkoznak rá az itthoni bérekre. Aki szívesen követné minden nap az üzeneteket, akkor azt itt megteheti.

Az FDSZ egy tagja szerint az elmúlt években az állami egyetemeken az állami bértábla nem változott, a diplomás átlagbérhez képest még a professzori bérek is teljesen lecsúsztak, és a tanársegédek, adjunktusok fizetése a legalapvetőbb szükségletekre sem elegendő. A közoktatásban dolgozó tanárok bére is messze magasabb már az állami egyetemen oktatókénál.

A szakszervezeti tag szerint míg a kormány az alapítványi egyetemeket ellátta és folyamatosan ellátja a bérek emeléséhez elegendő pénzügyi forrással, addig az ELTE vagy a BME állandó forráshiánnyal küzd. Hankó Balázs nyilatkozataiban állandóan az alapítványi modellt dicséri, a megmaradt néhány állami egyetem bérhelyzetéről, szűkös finanszírozásáról sohasem beszél, mintha nem az állam kiemelt feladata és felelőssége lenne ezek működésének biztosítása. És bár a szakszervezettel zajló bértárgyalásokon többször ígérte az államtitkár asszony a béremelést, a jövő évi költségvetésben ennek nem jelenik meg a fedezete - és nyilvánosan nem is hangzik el ilyen ígéret.