Nagy Márton: Az önkormányzatok elcseszték, nem csináltak semmit

gazdaság
december 10., 13:21

Kedden két parlamenti bizottság, a gazdasági és a költségvetési is meghallgatta Nagy Márton leendő gazdasági csúcsminisztert. A rabiátus stílusáról ismert miniszter a gazdasági bizottsági ülésen többször is az ellenzéki képviselők szavába vágott, míg a költségvetési bizottsági ülést néhány markáns kijelentéssel tette emlékezetessé.

Amikor a lakhatási válságról volt szó, azt mondta: „az önkormányzatok elcseszték, a főváros is elcseszte”, hogy nem szabályozta ezt a területet, főleg az airbnb-t, ezért kellett itt a kormánynak lépnie. Szerinte

„a felelősség a kerületeké, mit csináltak eddig, semmit, beleértve a főpolgármestert is”.

Kérdezték Matolcsy György távozó MNB-elnökről és Varga Mihály távozó pénzügyminiszterről, leendő MNB-elnökről is, akikről köztudott, hogy mindkettejükkel komoly konfliktusai voltak Nagynak az elmúlt években. A két tézismondata az volt:

  • „Matolcsy György és énközöttem a szakmai konfliktus személyi konfliktussá vált”;
  • „Varga Mihályt szakmailag tisztelem, konzervatív ember, a jegybankot jól fogja vezetni”.

A gyenge forinttal kapcsolatos kérdésre azt válaszolta, hogy az árfolyam „a jegybank dolga, kérdezzék meg az új jegybankelnököt”.

Vajda Zoltán bizottsági elnök kérdéseiben többek között egyes GKI által közölt adatok is előjöttek, erre azt mondta Nagy Márton: „hagyjuk a statisztikáikat, összevissza hazudnak”.

„Nem ugyanaz, alma-körte az egész, ezek nem ugyanolyan pénzek, ez egy téves összehasonlítás” – ezt pedig arra mondta, hogy a reptér vásárlására fordított pénzt miért nem más célokra, például oktatásfejlesztésre fordították.

Arra a dilemmára, hogy egyszerre lesz a költségvetési fegyelem és a gazdaságélénkítés, tehát a költségvetési költekezés felelőse, német példát mondott, és egyben előrevetítette az esetleges költségvetési lazítás lehetőségét (nem mintha nem lenne évek óta egyébként is elég laza a költségvetési fegyelem):

„A fiskális uralom nem jó, egyensúly kell a költségvetés és a növekedés között. Nem lehet fiskális dominancia, mert akkor a gazdaságot magára hagyod.”

Ez azt jelenti az ő olvasatában, hogy a kettő ugyanannyira fontos, meg kell találni az egyensúlyt. Ha nem sikerül, akkor a miniszterelnök fejében kell lennie a megoldásnak. Szerinte a német kormány is a gazdasági problémák miatt bukott meg, „nem véletlen, hogy Lindner pénzügyminisztert rúgták ki először”.