Döntött a Bizottság: Erasmus-ügyben marad a szigor

oktatás
december 16., 15:58

Az Európai Bizottság nem elégedett azzal, ahogy a kormány kezelte a közérdekű vagyonkezelő alapítványokban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat, ezért fenntartja a korábban hozott döntést.

Ez pedig azzal jár, hogy az alapítványi fenntartású egyetemre járó diákok vagy ott tanító tanárok továbbra sem vehetnek részt az Erasmus és a kutatóknak szóló Horizont programban.

A kormány október 17-én nyújtotta be a parlament elé azt a törvénymódosítást, amelytől remélte, hogy a Bizottság visszaengedi az érintetteket a programokba. Az uniós kifogások miatt korábban a kormánytagok, államtitkárok, miniszteri- vagy kormánybiztosok kiléptek az egyetemeket fenntartó kuratóriumokból, az októberi körrel pedig az országgyűlési képviselőket, polgármestereket és kormányzati felsővezetőket is kizárták.

A módosítás kimondta, hogy csak az lehet kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tag, aki rendelkezik a tisztség betöltéséhez szükséges függetlenséggel, feddhetetlenséggel, pártatlansággal és integritással, az összeférhetetlenséget pedig az Állami Számvevőszék ellenőrzi.

A megbízatás a jövőben 6 év után megszűnik, és a tagok legfeljebb egyszer választhatók újra. Ez jelentős változás ahhoz képest, hogy most élethosszig tartó kinevezésük van. Az is változás, hogy az érintetteknek vagyonnyilatkozatot kell tenniük.

A törvényjavaslatot a parlament elfogadta, viszont csak akkor lép hatályba, ha az Európai Tanács visszavonta a döntést. Vagyis még nem.

photo_camera Fotó: ATTILA KISBENEDEK/AFP


Az Európai Bizottság azt írta, egyértelműen felvázolták a kormány számára, hogy milyen kiigazításokra lenne szükség, hogy töröljék a korlátozást.