Orbán egy kommunikációs fogással kizárta, hogy bárkivel vitatkozzon, akivel nincs kedve, Magyart is beleértve


51 poszt
Időrend
december 21., 13:08

Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatójának vége

Köszönjük a figyelmet, hamarosan összefoglaljuk a legfontosabb, legérdekesebb állításokat a nagyjából kétórás tájékoztatóból, amelyen a független magyar média többsége nem kapott lehetőséget kérdezni.

december 21., 12:51

Akárcsak tavaly, idén sem kérdezhetett a 444 Orbán Viktor sajtótájékoztatóján

Több újság sem fért bele a magyar miniszterelnök kétórára szabott műsoridejébe. A sajtótájékoztató elejét Orbán monológja vitte el, annak hosszáért elnézést is kért. Aztán már az is trükkös volt, hogy idén az újságíróknál csak addig lehetett a mikrofon, amíg feltették a kérdéseiket, vissza már nem kérdezhettek. Orbán több, így feltett kérdésre egyszerűen nem is válaszolt.

Tavaly a 444 már nem kérdezhetett, és így jártunk idén is. Szintén nem kérdezhetett a Telex és a hvg sem, miközben Orbán már a Kovács Zoltán által jelzett időn túl, több mint 10 percen keresztül válaszolt a legutolsónak mikrofont kapó Breuer Péter kérdésére (akinek az alapítványa egyébként támogatást kap a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodától).

december 21., 12:49

Az Orbán utáni világról beszélt Orbán?

A Blikk három kérdést tett fel. Az első, hogy az idei vagyonnyilatkozata szerint 10 milliós megtakarítása van, míg a szűk környezete tele van milliárdosokkal. Ilyen az édesapja, a veje és a barátja. Nem zavarja a vagyoni különbség? Nem méltatlan a helyzet?

A második kérdés, hogy Orbán a kegyelmi botrány miatt megbocsátott-e Balognak, hiszen a Fidesz vesszőfutása ott kezdődött. A harmadik pedig, hogy megbánta-e, hogy júniusban Vitézy Dávidra szavazott.

A harmadik kérdésre nem válaszolt. A vesszőfutással kapcsolatban azt mondta, a Fidesz idei „vesszőfutását” szeretné látni 2026-ban is, hiszen ők 45 százalékot szereztek, az ellenfél 30-at. A Balogra vonatkozó konkrét kérdésre sem válaszol. azt mondja, nem beszélt nyilvánosan a vitáról, ami a református egyházon belül a kegyelmi ügy kapcsán kirobbant, mert úgy volt vele, hogy azt majd az egyház elintézi. Azt viszont hangsúlyozta, egyetlen politikai döntéshozó sem háríthatja át a felelősséget a tanácsadóira.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor

Aki meghozta a döntést, az vállalja a felelősséget. A tanácsadó pedig azért vállal lelki felelősséget, hogy jó tanácsot adott vagy sem. Ezt a kérdést az egyházban megvitatták, elrendezték és megnyugodtak a kedélyek.

A vagyoni különbség nem zavarja, amikor 90-ben eldöntötte, hogy politikus lesz, tudta, mire vállalkozik. Az üzleti világ soha nem vonzotta. Azért válaszol meg minden személyes, üzleti ügyre vonatkozó kérdést ugyanúgy, hogy üzleti ügyekkel nem foglalkozik, mert ezzel egy miniszterelnöknek nem szabad foglalkoznia. A világot neki a közérdek alapján kell néznie – fejtegette.

„Függetlenül attól, ki mit csinál, hogyan él, nem adok életvezetési tanácsokat, mindenki felnőtt ember, bár a mértéktartást erélynek tekintem, mindenki élje a maga életét, én is élem a sajátomat.”

Majd jött egy furcsa megjegyzés: „a csillagom nem áll rosszul a pártban, akárhogy alakul a kormányzás jövője, úgy érzem, hogy be tudok csúszni a képviselőlistára, és képviselőként az életemet, az aktív életemet úgy tudom befejezni, hogy a köz érdekét szolgálom egy 1990-ben meghozott döntés következtében, annak minden következményével.”

1 feleségem, 5 gyerekem, 6 unokám van, mit akarok még? Kösz, jól vagyok – zárta a választ.

december 21., 12:45

Ukrajna belépése agyonvágná a magyar mezőgazdaságot

Mi lesz, ha Ukrajna bekerül az EU-ba, tudunk-e versenyezni a rossz minőségű ukrán gabonával? - szólt a Breuerpress második kérdése. A magyar mezőgazdaság 20 millió embert tud eltartani, miközben 10 millióan vagyunk. Ukrajna belépése az EU-ba agyonvágna minket, be lehetne zárni a kaput. Nem csak nekünk, Franciaországnak is. Vannak olyanok is, akik nyernének az ukrán élelmiszerbehozatallal. Velük is meg kell küzdeni.

december 21., 12:42

Nehéz ügy a közel-keleti békemisszió

Breuer Péteré (Breuerpress, Heti TV) az utolsó kérdés, aki az izraeli túszokról kérdezett, lehetne-e a Közel-Keleten folytatni a békemissziót? Merjünk akkorák lenni, amekkorák vagyunk, mondta Orbán, és ezt még hosszan taglalta, mielőtt rátért az érdemi válaszra. A török elnökkel nem beszélnek a nyilvánosság előtt, de minden tárgyalásukon szóba kerül a Közel-Kelet térsége. Különböző okokból, de baráti a viszonya Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Erdogan török elnökkel. Mindenről beszél velük, de ez nehéz kenyér. A térség két meghatározó államának pozíciója, gondolkodása messze van egymástól. Reméli azt is, hogy Szíria ne egy terrorista állam legyen.

december 21., 12:39

Orbán úgy beszélt az állami ingatlanokról, hogy egy szót sem ejtett a vejéről, aki igen jól jár az állami irodabiznisszel

A miniszterelnök szerint minden évben kifizet az állam mintegy 60 milliárd forintot ingatlanbérlése. "Az, hogy magyar állam ilyen súlya van jelen bérlőként a magyar ingatlanpiacon az egészségtelen. Abban nem vagyok biztos, hogy minden ingatlanbefektető így gondolja, de én így gondolom" - mondta Orbán, Aki elmélyedne egy kicsit ebben a témában, annak ajánljuk például ezt a cikket: Eszement nagy biznisz a Garancsi–Tiborcz-féle 600 milliárdos állami irodaházprojekt

december 21., 12:32

Orbán nem akart arra válaszolni, van-e felelőssége Magyar Péter felemelkedésében

Három villámkérdés az RTL-től.

Magyar Péter azt kéri, hogy a családtagjai vagyonát 5 évre visszamenőleg hozza nyilvánosságra. Megteszi? Nyitott könyv Orbán élete, 1990 óta ad le vagyonnyilatkozatot.

Mit csinál jól Magyar Péter, hogy ilyen szintre kapaszkodott a Tisza Párt, van-e ebben Orbánnak felelőssége? Erről nem akar beszélni, inkább arról, mit csinált rosszul az ellenzék, hogy felemelkedhetett Magyar Péter.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor


Egy gyermekotthonban hogyan lehet napi 1500 forintból etetni a gyerekeket? Annyi pénzt kell adni nekik, amennyi szükséges a normális, egészséges étkezéshez. Amire kell pénz, arra mindig van. Ennek kapcsán szóba hozta a vasútállomásokat. A vasútállomás vasúti része az állam dolga, a többi tér kihasználása lehet a magántőkéjé.


december 21., 12:29

Orbán a tekintetét a dollárra veti

A kormánynak van-e felelőssége, hogy 415 forint az euró, miközben a jövő évi költségvetésben 397 forinttal számolnak. Mikor vegyünk eurót a 2025-ös nyaraláshoz? - kérdezte az RTL. „Szóljon nekem is, ha megtudja” - mondta Orbán. A kormány teljesítménye mellett biztos van spekuláció is a forint körül. A dollár árfolyamának változása és annak hatása a forintra érdekes. Nagy dolgok fognak történni, az új amerikai kormány fantasztikus dolgokat hajt majd végre, ez a dollár árfolyamán is látszani fog, erre fel kell készülni.

december 21., 12:25

Elmerült Orbán a kérdésben, hogy miért kellett felújítani a Pénzügyminisztérium épületét, ha a minisztérium megszűnt

A 24.hu teheti fel a következő kérdést. Az első kérdés, hogy mi lesz Trump 24 órán belül ígért békéjével. A második, hogy hogy állnak a Tiszával az erőviszonyok?

A kormányirodaházakra racionális volt 700 milliárdot költeni, miközben a vasútállamások rendbetételére nincs pénz? És ha megszűnik a Pénzügyminisztérium, miért kellett felújítani az épületet?

Orbán a békével kezdi. Azt mondja, "furcsa, de ezért intellektuálisan érdekes beszélgetése" volt legutóbb Trumppal 10 napja a magánházában. 1,5 órát beszélgettek anélkül, hogy tárgyaltak volna. A magyar szabályozás nem ennyire pontos, az amerikai viszont nagyon. Amíg Trump nem lép hivatalba, nem tárgyalhat, még Magyarországgal sem. "Érintettünk csomó kérdést, de csak beszélgetés volt. Gulyás mondta, hogy volt is korábban ügy arról, hogy valaki azért nem tudott hivatalt elfoglalni, mert tárgyalt. Most még nem lehet számon kérni Trumpon a békét. Ez nem reális Az reális, hogy mikor hivatalba lépett, mi történik az első 24 órában." Maga is várja, hogy megtudja.

A Tiszával kapcsolatban azt mondja, az erőviszonyokat nehéz megválaszolni, főleg azok után, ami Romániában történt. A tényeket kell nézni, ez pedig az, hogy az EP-választáson a Fidesz kapott 46 százalékot, a Tisza pedig 30-at. "Ha az a kérdés, hogy ez 2026-ra elég-e, azt kérdezem, hogy hol írjam ezt alá."

Orbán hosszan válaszol a Pénzügyminisztérium épületére vonatkozó kérdésre. Szerinte a Pénzügyminisztérium épülete fantasztikus. Mi volt ott korábban? - teszi fel a kérdést, és válaszol is rá: "amit a komcsi időkben szerényítésnek neveztek. A budai várban ez volt a hivatalos építészlogika." Vannak fontosabb dolgok, mint a Vár, de ez szimbolikus hely, a hatalomgyakorlásnak megvannak az organikus helyszínei. A PM épülete is ilyen - "harcos patrióta vagyok, nem kell biztatni, hogy jókat gondoljak a hazámról. De azzal, hogy szerényítették, a nagyság érzésétől fosztottak meg minket. Az egész vár ilyen volt, 80 évig bukdácsoltunk a nagyság romjai között". Nem lehet a Várat egyszerre visszaépíteni, vannak fontosabb dolgok, de önbecsülési kérdés is, hogy nem lehet így hagyni - magyarázza Orbán.

Kiderült, a PM felújított épületébe a BM kerül, ezért a felújítás nem volt értelmetlen. A gazdaságpolitikát az intézmények összetelepítésével egy helyre, a Liget melletti térségben hozzuk létre, ez helyes. A felújított épületet februárban adja át. A régi BM épületet nem sikerült felújítani, és kérdés, hogy azzal mi lesz. Megjegyezte, hogy a Hadügyminisztérium is rossz helyen van.

Egészségtelennek tartja, hogy az állam évi 60 milliárdért bérel ingatlanokat. Orbán szerint az a helyes, ha minden állami intézmény saját tulajdonban van, és minden a helyén van. "Ez persze nem olyan fontos, mint az egészségügy vagy a bírók fizetése, de ezzel is foglalkozni kell". 2027-ben fog lezárulni a folyamat. Pénzügyileg is látta, hogy értelmes megoldás.

december 21., 12:15

Lehet-e euró a forint helyett?

A forint érzékenyen reagál a változásokra, ez sosem jó, válaszolta Orbán a Mandínernek. (Erről a Kossuth Rádióban is beszélt pénteken, amikor úgy magyarázta meg a forintgyengülést, hogy annak fele se igaz.)

photo_camera Fotó: Bankó Gábor

A stabilizálás lehetséges eszközei között az eurózónához csatlakozás nem szerepel Orbán szerint, mert lefojtja a növekedést, elveszi a fejlődés lehetőségét. A fejlődéshez nemzeti valuta kell.

december 21., 12:14

Magyarországból Magdeburgot akarnak csinálni

A napi egymillió eurós migrációs bíráságról azt mondta, hogy ha kell, akkor tényleg buszokkal visszük a migránsokat Brüsszelbe, folyamatosan melegítjük a buszok motorját. Minden terrorcselekménynél, mint most a magdeburginál, néhány napig mindenki úgy érzi, ez a helyes politika. Valakit felhívnak, hogy meghalt a felesége és a gyereke, mert elment egy karácsonyi vásárba. Magyarországból Magdeburgot akarnak csinálni. Azt is elfogadom, hogy nincs igazunk, de jogunk van arra, hogy így gondolkozzunk. Nem fizetünk, ők elveszik a pénzünket, mi egy tekintélyes irodával visszapereljük.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor


december 21., 12:11

Békemisszió-ügyben tudni kell a helyünk

Magyarországnak jelentős önképpel kell rendelkeznie, válaszolta a Mandíner azon kérdésére, hogy folytatódik-e a békemisszió. De tudni kell, mennyi a hatásunk. A békemisszióval messze erőn felül teljesítettünk, ezt a stafétát szerencsére az amerikai elnök kiveszi a kezünkből.

december 21., 12:05

Sose tudni, melyik férfi jár egy hölgy fejében - viccelődik Orbán

Az ARD következik. Februárban német választás lesz, Merzel milyen a kapcsolat, lát esélyt a magyar-német kapcsolatok javuljanak, vagy az AfD a természetes szövetséges? A nyugat-balkáni kölcsönről is kérdez: miért kapott Macedónia kedvezményes hitelt, miért éri ez meg a magyar adófizetőknek. Lengyelországgal kapcsolatban mire számít? Kaphat-e más is politikai menedékjogot? Az Orlen vezérigazgatója például? A kérdést egy nő tette fel, a választ is ennek megfelelően kezdi Orbán.

"Ha ugyanarra gondolunk, bár sose lehet tudni, hogy egy hölgy fejében melyik úrról van szó, akkor ő EP-képviselő, vele nem kell foglalkozni. Általánosságban igaz, hogy szembe kell nézni azzal, lehetnek még ilyen esetek. Nekünk óvatosan kell beszélni is, mert Lengyelországnak és Magyarországnak vannak olyan érdekei Brüsszelben, amiket egyedül nem tud érvényesíteni. A pártkapcsolatok borzalmas állapotban vannak, de az államközi kapcsolatokat ettől távol kell tartani."

photo_camera Fotó: Bankó Gábor

A Balkánnak nyújtott hitelekkel kapcsolatban arról beszél, Magyarország érdeke, hogy az országtól délre politikai stabilitás legyen. "Ha a migrációs válság alatt nem lett volna férfias kormány, a migrációs hullámot nem lehetett volna megfékezni". Hitelt lehet adni, olyan feltételekkel, hogy ne menjenek tönkre a hitelfelvevők. A költségvetés egészíti ki a kamatkülönbözetet, de ez a biztonság ára - magyarázza Orbán.

A legnehezebb a német ügy, a kancellárjelölttel egyszer találkozott, megjegyezve, hogy a körülményeket nem idézi fel. Három mondatot váltottak egymással, aminek annyi volt a lényege, hogy "majd dumálunk." Orbán nem is akarja szaporítani a leendő német kancellár gondjait, mert ott olyan kihívások vannak, amibe sokak bicskája beletörne. Az egyik a kereskedelmi háború Kínával. Orbán azt mondta, a németek Brüsszelben nem tudták megakdályozni a büntetővámokat Kínával szemben. "Ilyet én még életemben nem láttam. Egy olyan kérdésben, ami Németországnak élet-halál, nem sikerült összehozni egy blokkoló kisebbséget se." Magyarország is a blokkolók között volt.

Ehhez képest a magyarok ügye könnyen kezelhető. Ha majd eljut Magyarországig, "áll a rendelkezésére, de nem mi vagyunk első sorban."

december 21., 12:03

Orbán azt mondja, hogy évtizedes, baráti mélységet elérő kapcsolata van a volt lengyel miniszterelnökkel

Ami minden bizonnyal így van, de ez a baráti kapcsolat Mateusz Morawieckivel eléggé megroppant az elmúlt években. Mégpedig azért, mert a korábbi erős kapcsolat ellenére még az Orbánnal szoros kapcsolatot ápoló PiS-nél is igen rossz szemmel nézték a magyar kormány oroszbarátságát. Ez volt az oka a V4-ek szétesésének. Erről Orbán egyáltalán nem beszélt, amikor azt ecsetelte, hogy milyen kapcsolat lehet az EP-ben az Orbán-féle Patriótáknak és az ECR-nek, amelynek a vezetését átvette Mateusz Morawiecki Georgia Melonitól.

december 21., 12:00

Csak rosszul elvégzett munka van

Ha egy országban elfogadottá válik az a gondolat, hogy alacsonyabb rendű munkát idegenekkel akarjuk kiváltani, abból nagy baj lesz, mert a munkaerőt értékeli le. Az utcaseprő munkája, az iskola, rendelő kitakarítása komoly munka. A képzetlen magyaroknak is azt kell mondani: a te munkád fontos. Csak rosszul elvégzett munka van, alacsonyabb rendű munka nincs. Ez a munkaalapú gazdaság és társadalom.