A gyakran a mesterséges intelligencia „keresztapjaként” emlegetett brit-kanadai informatikus, Geoffrey Hinton szerint nőtt annak az esélye, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben kiirtja az emberiséget, a technológia változása ugyanis „sokkal gyorsabb” a vártnál, írja a The Guardian. Úgy véli, ma már 10-20 százalék az esély erre, miközben korábban még 10 százalék esélyt adott ennek az eshetőségnek.
A BBC Radio 4 Today című műsorában az idén fizikai Nobel-díjban részesülő Hinton azt mondta, „még soha nem kellett nálunk intelligensebb dolgokkal foglalkoznunk”. Hozzátette: „hány példát tudsz arra mondani, hogy egy intelligensebb dolgot egy kevésbé intelligens dolog irányít? Nagyon kevés példa van, mint mondjuk az anya és a babája. Az evolúció rengeteg munkát fektetett abba, hogy a baba irányíthassa az anyát, de ez az egyetlen példa, amit tudok mondani”.
Hinton szerint az emberek ebben a szituációban olyanok lennének, mint a kisgyermekek a rendkívül erős mesterségesintelligencia-rendszerek intelligenciájához képest.
„Képzelje el saját magát és egy háromévest. Mi leszünk a háromévesek” – mondta a műsorvezetőnek.
Nagyon ijesztő gondolatnak tartja, hogy valószínűleg már a következő 20 éven belül olyan mesterséges intelligencia-eszközöket fogunk kifejleszteni, amelyek okosabbak az embereknél. A fejlesztés ütemét „nagyon-nagyon gyorsnak” tartja, sokkal gyorsabbnak, mint amire ő számított. Éppen ezért kormányzati szabályozás létrehozását sürgeti.
„Az aggaszt, hogy a láthatatlan kéz nem fog megvédeni minket – mondta. „Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti a nagy cégeket, hogy több kutatást végezzenek a biztonsággal kapcsolatban, az a kormányzati szabályozás”.
Hinton egyike annak a három „a mesterséges intelligencia keresztapjának”, akik munkájukért elnyerték az ACM AM Turing-díjat – a Nobel-díj számítástechnikai megfelelőjét. Azonban a trió egyike, Yann LeCun, a Mark Zuckerberg-féle Meta vezető mesterséges intelligencia-tudósa lekicsinyelte az egzisztenciális fenyegetést, és azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia „valójában megmentheti az emberiséget a kihalástól”.