A francia elnök is csatlakozott azon európai vezetők sorába, akik aggodalmuknak adtak hangot Elon Musk nemzetközi tevékenységét illetően. „Ki gondolta volna tíz évvel ezelőtt, hogy a világ egyik legnagyobb közösségi oldalának tulajdonosa közvetlenül beavatkozik majd a választásokba, beleértve a németországi választást is” – nyilatkozta Macron.
Bár több más vezetőhöz hasonlóan Macron sem nevezte meg Muskot név szerint, világos, kiről beszélt a francia elnök.
Macron ezzel csatlakozott a norvég miniszterelnökhöz és a német kancellárhoz, akik egyaránt aggályosnak találták Musk nemzetközi politikai állásfoglalásait.
Jonas Gahr Støre, norvég miniszterelnök hétfőn azt mondta a Politico szerint: „Aggasztónak tartom, hogy egy ember, aki hatalmas hozzáféréssel rendelkezik a közösségi médiához és hatalmas gazdasági erőforrásokkal rendelkezik, ennyire közvetlenül belekeveredett más országok belügyeibe.” Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha Musk közvetlenül megpróbálna beavatkozni a norvég politikába, a miniszterelnök azt mondta: bízik abban, hogy a politikusai figyelmeztetnék ilyen esetben, és elhatárolódnának az ilyen kísérletektől. Norvégiában egyébként szeptemberben tartanak általános választásokat.
Olaf Scholz pedig a hétvégi Stern magazinnak adott interjújában fejtette ki a véleményét Musk megnyilvánulásairól. Musk a saját közösségi platformján, az X-en ugyanis korábban többször is „bolond” jelzővel illette Scholzot.
„Higgadtnak kell maradni. Szociáldemokrataként már régóta hozzászoktunk ahhoz, hogy vannak gazdag médiavállalkozók, akik nem értékelik a szociáldemokrata politikát – és nem rejtik véka alá a véleményüket”, mondta Scholz. Arról is beszélt: nem fog azon fáradozni, hogy Muskkal próbáljon szót érteni, ahogy mondta: „nem hiszek abban, hogy Musk úr kegyeinek udvarolnom kellene. Ezt szívesen meghagyom másoknak. A szabály az: ne etesd a trollt”. Scholz „a sértéseknél sokkal aggasztóbbnak” tartja, hogy Musk egy olyan pártot támogat, mint az AfD, amely szélsőjobboldali, közeledést hirdet Putyin Oroszországához, és gyengíteni akarja a transzatlanti kapcsolatokat.
Musk a német mellett a brit politikába is belevetette magát felszólítva Károly királyt, hogy oszlassa fel a parlamentet, illetve bírálta a kormányt gyerekek elleni visszaélésekkel kapcsolatos ügyek miatt, továbbá azt is mondta, hogy szerinte Nigel Farage-t le kellene váltani a reformpárt vezetői tisztségéből, miközben a hírek szerint 100 millió dollárt adományozhatott a pártnak. Keir Starmer brit miniszterelnököt pedig az X portálon az elmúlt időszakban sok egyéb állítás mellett „nemi erőszakban viselt bűnrészességgel” vádolta. Starmer Musk neve említése nélkül úgy fogalmazott: azok, akik hazugságokat és álinformációkat terjesztenek a lehető legszélesebb körben, nem az áldozatokkal törődnek, hanem saját magukkal.
Mióta Elon Musk átvette az X vezetését, egyre inkább arra használja a közösségi médiaplatform globális hatókörét, hogy saját politikai nézeteit érvényesítse. Előbb negyedmilliárd dollárt költött Donald Trump újbóli elnökké választására, majd a befolyását elkezdte arra használni, hogy a szélsőjobboldali és az establishment-ellenes pártokat támogassa szerte Európában. (The Guardian, Politico, CNN)