Alig tíz nap telt el 2025-ből, de akár az év képe is lehet az a fotó, amin egy útközben világrajött újszülöttet látunk a menekültcsónak többi utasával az Atlanti-óceánon. A képet a spanyol tengeri mentőszolgálat készítette hétfőn, 180 kilométerre a Kanári-szigetekhez tartozó Lanzarote partjaitól.
A Talía kutatómentő hajót a Las Palmasban működő parancsnoki központ értesítette hétfő hajnalban, hogy egy felfújható gumicsónak sodródik 97 tengeri mérföldnyire a partoktól. A riasztásnak az is része volt, hogy a csónakban van egy mindenórás nő, aki bármelyik pillanatban szülhet.
Amikor a Talía elérte a gumicsónakot, a szülés már éppen befejeződött, az újszülött kislány még meztelen volt. Körülötte a többi menekült, összesen 64-en, szorosan összezsúfolódva a kis csónakban.
„Általában a mentések elég feszültek, mert mindenki úgy próbálja menteni magát, ahogy tudja. De most minden csendes és nyugodt volt, mintha senki nem akarta volna megzavarni a jelenetet. Rendkívüli volt, mindenki mutogatott, mutatta, hogy ott van egy nő”
– mondta Domingo Trujillo, a kis mentőhajó kapitánya.
Mivel a tenger nyugodt volt és az idő szép, a kapitány úgy döntött, hogy előbb a többieket veszi fel a hajóra, hogy több hely legyen az anya és a kisbaba segítésére. Őket vitték fel utoljára a fedélzetre, hogy a betegszobában megkezdjék az ellátást. „Mivel muszlim volt, engedélyt kértünk, hogy levehessük a ruháját, hogy megvizsgálhassuk, és behoztunk mellé valakit, akit ismert a csónakból, hogy kevésbé érezze egyedül magát” – emlékezett vissza a kapitány. Ellenőrizték, hogy a méhlepény teljesen kint van-e, elállt-e a vérzés, végül pedig az édesanya mellére tették a kisbabát.
„Elmondtuk neki, milyen gyönyörű babája van, viccelődtünk, hogy egy kicsit könnyebbé tegyük az utat, és felkészítettük őt és a babát az evakuálásra”
- végül ugyanis az anyát és a gyermeket mentőhelikopterrel szállították a szárazföldre. Mindketten, a Maliből származó anya és a kicsi is jól vannak.
A Kanári-szigetek az elmúlt két évben kiemelt migrációs célállomás lett: ahogy a Földközi-tengeri útvonalon szigorodtak az ellenőrzések, egyre többen választották Afrikából az atlanti-óceáni utat. Mint ez a gumicsónak is, Marokkóból indulnak a Spanyolországhoz tartozó déli szigetek felé.
Az út azonban veszélyes: civil szervezetek jelentése szerint tavaly több mint 10 ezer ember halt meg az úton, vagy tartanak számon eltűntként. A legnagyobb katasztrófában szeptemberben 50 bevándorló fulladt meg, amikor felborult a csónakjuk.
„Régóta csinálom ezt, és mindenféle helyzettel találkozunk. Néha mire odaérsz, az emberek eltűntek vagy meghaltak, csak holttestek vannak, és teljes káosz. Máskor lehet, hogy öt-hat embert találsz egy csónakban, vagy éppen 200-at. Nagyon szomorú, és nem tudom, mi a megoldás”
- mondta Domingo Trujillo, a mentőhajó kapitánya a Guardiannek. A kapitány néhány nap múlva szeretné meglátogatni a megmentett anyát és a kislányt, hogy lássa, biztonságban vannak.