https://assets.4cdn.hu/kraken/88vvuXFk9m5j1c114gs-og.jpeg

Tűz, amilyet még sosem láttak

külföld
január 10., 16:14

Pénteken, amikor megjelent a hír, hogy az adatrögzítések kezdete óta 2024 volt a legforróbb év, és hogy már össze is jött az elkerülendő célként kitűzött 1,5 fokos emelkedés, a világ egyik leggazdagabb városában épp tovább pusztítottak a lángok. Los Angelesből napok óta apokaliptikus felvételek érkeznek, magyar idő szerint péntek délelőtti adatok szerint az erdő- és bozóttüzek eddig legalább 12 ezer hektárt taroltak le, a tüzeknek legkevesebb 10 halálos áldozata van, és százezreknek kellett elhagyniuk az otthonukat, miközben egész lakónegyedeket pusztított el a tűz.

A Los Angeles- elit lakónegyed, a Pacific Palisades egy része látható a műholdképen. A felsőt tavaly október közepén, az alsót idén január 9-én készítették.
photo_camera A Pacific Palisades egy része látható a műholdképen. A felsőt tavaly október közepén, az alsót idén január 9-én készítették. Fotó: -/AFP

A bozóttüzek korábbi években is okoztak komoly problémákat az egyre szárazabb Kaliforniában, de az idei tűz egészen új minőséget jelent. A szemtanúk történelmi léptékű katasztrófáról és atomcsapásról beszélnek, az egyik legismertebb amerikai környezetvédelmi újságíró/aktivista, Bill McKibben fogalmazott úgy, hogy mivel a lángok a Föld egyik legtöbbet látott helyszínét, a számtalan amerikai filmből és tévésorozatból ismert világot pusztítják el éppen, szerinte a mostani tűz ugyanannyira ikonikus lesz majd az amerikaiak kollektív képzeletében, mint Pompeji. Nemcsak ismert hollywoodi helyszíneket emészt fel a tűz, hanem számos híres ember otthonát is: Paris Hilton, Anthony Hopkins, Adam Brody, James Woods és Billy Crystal háza is leégett, ismét bizonyítva, hogy a klímaváltozás következményei elől nem jelent védelmet a vagyon.

Mert ugyan a péntek délelőtti információk alapján még mindig nem tudni, mi indította a tüzeket, ahogy mindig, felmerült a szándékos gyújtogatás gyanúja is, de ami biztosnak mondható, hogy a klímaváltozás hozzájárult a történtekhez. A kaliforniai szárazság (mint McKibben írja, Los Angelesben május óta összesen 4 milliméternyi eső esett, miközben a régió rekord méretű hőhullámokat szenvedett el) mellett nagyon valószínű, hogy a tüzet viharos gyorsasággal terjesztő Santa Ana-szelet is erősítette a klíma változása.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!