Bűnbandákkal, fedőcégekkel és egyéb kétes partnerekkel működik együtt a kínai hírszerzés Tajvanon annak érdekében, hogy információkat gyűjtsön a sziget védelmi képességeiről – derül ki a tajvani hírszerzési hatóság új jelentéséből. A jelentés szerint a szigeten Peking eme gyakorlata miatt nőtt meg az utóbbi időben a kémkedés miatt őrizetbe vettek, illetve letartóztattak száma; a letartóztatottak között volt egy kémhálózat 23 tagja, egyiküket 20 évi börtönbüntetésre ítélték.
Míg 2021-ben 16, 2022-ben pedig 10, tavaly már 64 embert állítottak bíróság elé kémkedés vádjával Tajvanon. A vádlottak mintegy fele aktív vagy nyugalmazott katona volt, ami különös aggodalomra ad okot - emelték ki a hétvégén közzétett jelentésben.
A nyugalmazott katonákat azért is könnyebb beszerveznie Pekingnek, mert sokan közülük a szárazföldi Kínában születtek, és támogatják Tajvan egyesülését a szárazfölddel. Tajvanon emiatt - hogy elejét vegyék a beszervezésüknek - törvénybe foglalták, hogy nyugalmazásuk után a katonatisztek mennyi idő elteltével és milyen körülmények között utazhatnak Kínába.
A kínai hírszerzés előszeretettel alkalmaz úgynevezett „szürkezónás” taktikákat: például az interneten népszerűsíti Tajvan újraegyesítésének tervét a szárazföldi Kínával, illetve minden költséget fedezve utazásokat szervez alacsonyabb beosztású tajvani kormánytisztviselőknek Kínába.
A jelentés szerint kínai titkos ügynökök a tajvani alvilág szereplőin – uzsorásokon, pénzmosásra használt fedőcégeken és időnként illegális tevékenységet folytató vallási szektákon – keresztül próbálnak információkat vásárolni. Bizonyos kifizetéseket a pekingi hírszerzés már kriptovalutában bonyolít, de régimódi eszközöket is bevetnek, például célpontokat rendszeresen csalnak bele szexuális csapdákba, hogy azután megzsarolják őket a kívánt titkos információkért. (MTI)