Miután a 444 hétfőn beszámolt róla, hogy az egyik legfontosabb irodalmi weboldal, a Litera kritikapályázatán többen is mesterséges intelligencia által írt szövegekkel próbáltak pályázni, a portál cikkben reagált a történtekre. Először is leszögezik, hogy a 11 éve futó pályázatuk legutóbbi fordulójában leadott pályamunkák közül
„Tőkés Barbara és Mahler Csaba szövege nagy valószínűséggel a mesterséges intelligencia (AI) használatával készült”.
Ezért őket kizárták. A cikk elismeri, hogy a pályázati kiírásban explicite nem szerepel kizáró okként az MI használata. Merthogy nem is feltételezték,
„hogy egy, az irodalom- és írásszeretetre fókuszáló versenyen bárki etikailag megkérdőjelezhető eszközökkel akarna szerepelni”.
A Litera kitért arra a cikkünkben megemlített tényre is, hogy az egyik, elég nyilvánvalóan MI által írt szöveg december 11 óta kint volt a portál egyik Facebook-oldalán. Itt arra hívták fel a figyelmet, hogy az eddigi gyakorlat és a kiírás értelmében a beérkező versenyműveket a beérkezés sorrendjében, előszűrés nélkül rakják ki a pályázat erre dedikált fb-oldalára, ami nem azonos a Litera fő fb-csatornájával. Ezúttal is így történt.
„A pályázat lezárultát követően sor került az összes pályázat vizsgálatára és értékelésére: az említett két szöveg nem ütötte meg a mércét, ezért jutalmazásuk vagy a Litera oldalán való megjelentetésük fel sem merült”
- nyugtatta meg a portál cikke a nagyközönség MI-győzelemtől rettegő részét, majd levonták a következtetést:
„Kijelenthető tehát, hogy a mesterséges intelligencia produktumai még nem vehetik fel a versenyt a hús-vér kritikusok szövegeivel.”
Tanulságot is levontak a minibotrányból, amennyiben a pályázat következő fordulójának kiírásában már szerepelni fog az MI-használat tilalma, és az, hogy szoftverrel ellenőrzik, nem mesterséges intelligencia írta-e a pályaműveket.