
Általános sztrájkkal és tüntetésekkel folytatódott pénteken a november elsejei újvidéki vasútállomáson történt tragédia okainak felkutatását követelő egyetemisták tiltakozása Szerbiában. Újvidéken az eddigi legnagyobb felvonulást rendezték meg, Belgrádban több ezren vonultak az utcára. A szerb főváros újbelgrádi részén egy autós hajtott a tömegbe, a balesetben két egyetemista sérült meg, számolt be a VajdaságMa. A sofőr előbb a menet végén állókat ütötte el, majd tovább hajtva több egyetemistát is elgázolt.
A november óta tartó kormányellenes tiltakozások motorjai az egyetemisták, akik állami egyetemeken működő 64 kar majdnem mindegyikét blokád alatt tartják. A diákok Szerbia több városában minden nap 15 percre leállítják a forgalmat a karuk épülete előtt, így tisztelegve az áldozatok emléke előtt.
A kormányellenes tüntetésekkel egyidőben kormánypárti mozgalmat indított Aleksandar Vučić, hogy „megvédjék Szerbiát, amelyet kívülről és belülről is támadnak.” Az elnök párbeszédre hívja az egyetemistákat, és kéri őket, mondják el, melyik követelésük nem teljesült. Elmondása szerint „könyörögtek az egyetemistáknak”, hogy jelentsék be tüntetéseiket.
„Könyörögtünk nekik: emberek, ne tegyétek ezt, jelentsétek be a tüntetéseket, mi majd megvédünk titeket. A rendőrség védeni fogja őket. De a rendőrség nem tudja védeni őket, ha nem tud a rendezvény létezéséről. Ma sem jelentettek be egyetlen megmozdulást sem”
– mondta.
November elsején szakadt le az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője, a tragédiában tizenöten vesztették életüket, a történtekért azóta sem vállalta senki az egyértelmű felelősséget. Az illetékes miniszter a baleset után néhány nappal lemondott, de közölte, nem érzi magát felelősnek a történtek miatt. Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban 2024-ben is folyt, júliusban jelentették be, hogy az épület használható. Az Újvidéki Főügyészség december végén emelt vádat 13 ember, köztük Goran Vesic lemondott építésügyi miniszter és Jelena Tanaskovic, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra volt igazgatója ellen az újvidéki vasútállomás leomlása miatt
Szerbiában a tragédia után korrupcióellenes tüntetések kezdődtek, az egyetemisták már negyven egyetemet foglaltak el, és rendszeresen tüntetnek Aleksandar Vučić elnök kormánya ellen. A kormánya azt állítja, hogy a tüntetéseket külföldi hatalmak finanszírozzák, közben pedig a tüntetőknek is próbálnak engedményeket tenni: december elején nyilvánosságra hozták az újvidéki vasútállomás építésével kapcsolatos összes dokumentumot.