menu
search
account_circle

A Capitolium ostromáért elítélt, majd kegyelemmel szabadult trumpisták szerint a kegyelem egyéb bűncselekményekre is vonatkozik

külföld
február 17., 14:00

Kevesebb mint egy hónappal azután, hogy kegyelmet kaptak a Capitolium 2021. január 6-i ostromában való részvételért, néhány korábbi vádlott most más bűnügyek miatt kerül bíróság elé.

Ott van Edward Kelley, akit novemberben az esküdtszék elítélt az FBI ügynökeinek meggyilkolására irányuló összeesküvésért: volt egy halállistája, amin a január 6-i részvétele után nyomozók szerepeltek, és egy tanú szerint autóba és drónokra szerelt bombákkal támadtak volna rájuk. Kelley most azzal érvel, hogy ezt az ítéletet is el kellene törölni: a tennessee-i férfi szerint Donald Trump elnöki kegyelme, ami kiterjed a január 6-án a Capitoliumban vagy annak közelében történt eseményekkel kapcsolatos „bűncselekményekre”, túlmutat azon a napon.

Más vádlottak is úgy vélik, fel kellene menteni őket más állítólagos bűncselekmények, például illegális fegyvertartás és gyerekpornó vádja alól, mivel ezeket a nyomozás során fedezték fel. David Daniel, a gyerekpornográfiával vádolt észak-karolinai férfi ügyvédje szerint az ügyészek által idézett bizonyítékok „nagyjából mindegyike” a Daniel házában tartott razziából származik a január 6-i üggyel kapcsolatban, és „bármit, ami abból az ügyből származik, a kegyelmet figyelembe véve, ki kellene zárni, és a tárgyaláson elfogadhatatlannak kellene lennie”. A kegyelem óta legalább egy vádlott meghalt a rendőrséggel való összetűzésben: január 27-én a 42 éves – állítólag felfegyverzett – Matthew Huttle-re egy közúti ellenőrzés során, letartóztatás közben halálos lövést adott le egy seriffhelyettes az indianai Jasper megyében.

Hetekkel a kegyelem után, amivel több száz elítélt szabadult, és ami véget vetett a bíróságokon még folyamatban lévő ügyeknek, a vádlottak nagy részének élete még korántsem rendeződött.

Ebben a hónapban vádlottak tucatjai fogtak össze az X-en, hogy összegyűjtsék és nyilvánosságra hozzák legalább 124 olyan személy (főként ügyészek, de néhány bíró és FBI-ügynök) nevét, akiknek közük volt az elítélésükhöz – írja a Wall Street Journal, ami szerint a lista fényképeket és becsmérlő megjegyzéseket meg elszámoltatásra vonatkozó követeléseket tartalmazott.

Január 27-én a houstoni megyei ügyészek bejelentették, hogy hajtóvadászatot indítottak Andrew Taake, a január 6-án kegyelmet kapott vádlott ellen, akit kiskorúak online felbujtásának 2016-os vádjával kerestek. A férfi 74 hónapos büntetését töltötte, miután bűnösnek vallotta magát a Capitoliumban elkövetett erőszakos cselekményekben: az ügyészek szerint négyszer fújt rá medveriasztó spray-vel rendőrökre, és az egyiket megütötte egy fémkorbáccsal.

A Harris megyei kerületi ügyészség megkérte a szövetségi börtönök tisztviselőit, hogy tartsák fogva a 36 éves Taake-et, ehelyett január 20-án Trump kegyelme után kiengedték egy coloradói létesítményből. „Az olyan személyek újbóli letartóztatása, mint Taake, akiket függőben lévő állami elfogatóparancsokkal engedtek szabadon, jelentős erőforrásokat igényel” – közölte az ügyészség. Taake-et végül február 6-án napokig tartó keresés után egy otthonában találták meg.

A capitoliumi zavargások kivizsgálásában részt vett szövetségi ügynökök és mások megtorlástól tartanak. Miután a Trump által kinevezett igazságügyi minisztériumi vezetők az összes érintett ügynök listáját követelték, az ügynökök beperelték őket, azzal érvelve, hogy „a most kegyelmet kapott és szabadlábon lévő, január 6. után elítélt bűnözők” veszélyeztetik őket és a családjaikat.

Egy trumpista Capitolium-foglaló Gerald Ford elnök szobrával pózol üvöltve.
photo_camera Egy trumpista Capitolium-foglaló Gerald Ford elnök szobrával pózol üvöltve. Fotó: SAUL LOEB/AFP

A szövetségi kormány ideiglenesen beleegyezett abba, hogy nem hozza nyilvánosságra a listát, amíg egy bíró mérlegeli a hosszabb távú tilalmat. „Ha ez az információ nyilvánosságra kerülne, szerintem nem kérdés, hogy számos FBI-ügynököt jelentős és közvetlen veszélybe sodorna” – mondta Jia Cobb, egy Joe Biden által kinevezett amerikai kerületi bíró egy közelmúltbeli bírósági meghallgatáson.

Ennek ellenére sok ostromló vállalta, hogy nyilvánosságra hozza a neveket. Február 5-én a New Jersey-i Timothy Louis Hale-Cusanelli, aki három évet ült börtönben az ostromban játszott szerepe miatt, az X-en arra kérte a többi vádlottat, hogy nevezzék meg az ügyészeiket. Hale-Cusanelli a támadás idején az amerikai hadsereg tartalékosai között szolgált, és az ügyészek szerint az elsők között hatolt be a Capitoliumba, utasítva a többieket, hogy „nyomuljanak előre” az épület felé. Azt mondták, zaklatta és becsmérelte a rendőröket, és a közelgő forradalomról beszélt.

Rachel Powell, aki segített betörni a Capitolium egyik ablakát egy faltörő kossal, és megafonnal kiabált, az ügyész nevét is hozzáadta a listához, azzal vádolva őt, hogy hazudott, és olyan következményeket követelt, mint a börtönbüntetés vagy a felmondás, ha a vádak beigazolódnak. „Jó lenne, ha az ügyészeket felelősségre vonnák tetteikért” – mondta Powell, aki nem bánta meg, hogy elment a Capitoliumba, hogy tiltakozzon a szerinte elkövetett választási csalás ellen, de az aznapi viselkedését igen. Az igazságügyi minisztérium szerint a résztvevők egyéb fegyvereket, többek között pisztolyokat, sokkolót, kardot, fejszéket, baltákat, késeket és baseballütőket is tartottak a kezükben.

Van olyan kegyelmet kapott elítélt, aki a szabadulása óta a börtön személyzete ellen hergel az interneten, a Proud Boys nevű trumpista csoport pedig jelezte, hogy nem felejtenek.