menu
search
account_circle

Merz telefonon beszélt az éppen Trumphoz tartó Macronnal a közös európai stratégiáról

külföld
február 24., 16:21

Bár csak egy nap telt el a német választások óta, és a CDU-t vezető Friedrich Merz előtt még komoly koalíciós tárgyalások állnak, a leendő kancellár hétfőn máris úgy lépett fel, mint az Unió legerősebb országának vezetője. Merz újságíróknak elmondta, hogy hosszú beszélgetést folytatott az éppen Washingtonba repülő Emmanuel Macron francia elnökkel.

„Teljes köztünk az egyetértés abban, hogy miként tárgyaljunk az új amerikai adminisztrációval”

– mondta Merz, aki jelezte, hogy nemsokára rácsörög a Macron után pár nappal szintén Washingtonba készülő Keir Starmer brit miniszterelnökre is.

Az egyébként Amerika-mániás, évekig egy amerikai cégnek dolgozó Merz arra figyelmeztetett, hogy „az Uniónak a legrosszabb forgatókönyvvel kell számolnia, vagyis azzal, hogy jelentősen csökken az USA részvétele Európa biztonságának szavatolásában.” De azt is hozzátette, mindezek ellenére bízik abban, hogy sikerül erős és egységes európai álláspontot felmutatni, ami meggyőzheti Washingtont arról, hogy érdemes maradnia.

A leendő német kancellár örül annak, hogy Nagy-Britannia újra közeledik az Unióhoz, és külön üdvözölte, hogy rövid időn belül Macron és Starmer is Washingtonba utazik.

Friedrich Merz hosszan fejtegette, hogy Európának saját kezébe kell vennie a kontinens katonai védelmét, és hogy ebben több kelet-európai országnak is kulcsszerepe lehet. Donald Tuskot és Lengyelországot kulcsfontosságú szövetségesnek nevezte a közös európai védelmi stratégia kidolgozásában, és külön említette a balti országokat. Részben Magyarországra is gondolhatott, amikor azt mondta, hogy irreális lenne azt várni, hogy mind a 27 tagország egyből egyetértsen minden részletkérdésben, ezért kell néhány országnak átvennie a kezdeményezést.

Megismételte, hogy a június végén tartandó hágai NATO-csúcs idejére világossá kell válnia, hogy merre tartanak a transzatlanti kapcsolatok és hogy mekkora szerepet kell vállalnia Európának a saját biztonsága szavatolásában. Végül megismételte, szeretné, ha megmaradnának a jó európai-amerikai kapcsolatok:

„Kulcsfontosságú lenne fenntartani a szövetségünket az USA-val. A NATO nemcsak katonai paktum, hanem olyan politikai szövetség is, ami olyan közös értékeken alapul, mint a demokrácia, a nyitott társadalom és a piacgazdaság. Őszintén remélem, hogy ezeket az elveket továbbra is együtt tudjuk képviselni.”

Nem tudod, egyáltalán ki ez a Merz, aki egyik pillanatról a másikra az EU legfontosabb és legtettrekészebb figurájaként tűnt fel? Nem vagy egyedül, ezért írtuk ezt a profilcikket a következő hetek, hónapok és talán évek egyik európai főszereplőjéről.