menu
search
account_circle

40 éve végezték ki a szegedi Csillag ámokfutóját

bűnügy
február 26., 15:36

1985. február 26-án hajnali fél ötkor halálos ítéletet hajtottak végre a Szegedi Fegyház és Börtönben. Rendkívüli esemény nem történt. Az elítélt, a 28 éves Richter Richárd a beszámolók szerint ellenkezés nélkül, szótlanul ment a bitófa alá.

Richternek négy hónappal korábban még az volt kilátásban, hogy hamarosan, 30 éves korában szabad ember lehet. Eredetileg csak egy 7 éves börtönbüntetést töltött a Szegedi Fegyház és Börtönben, a Csillagban, mikor elkövette a három ember életét követelő ámokfutást, amivel aztán bevonult a magyar kriminalisztika történetének leghírhedtebb bűnözői közé.

14 évesen már a Kék fényben

Richter Richárd tíz testvér között született a legfiatalabb fiúnak 1956 decemberében
Budapesten. Nem a világhírű cirkuszos famíliáról van szó, ezek a Richterek mással hívták fel magukra a figyelmet. Sorozatbetörésekkel szerepeltek a Kék fényben. A műsorban a Béke tér rémeiként mutatták be őket, amikor Richárd még csak 14 éves volt.

A fiút már 9 éves korában kiemelték a családból, de visszaszökdösött az állami gondozásból a testvéreihez, akik bevonták a bűncselekményeikbe. Kihasználva, amíg nem volt büntethető, őt küldték bemászni az ablakon a betöréseknél. Richárd fiatal éveit azzal töltötte, hogy börtönből ki, börtönbe be járt. Kezdetben nem erőszakos bűncselekmények voltak a rovásán, de ‘79-ben már emberölés kísérlete miatt ültették le, miután dulakodás közben az utcán hasba szúrt a bicskájával egy férfit.

Ezt a büntetését kellett 1980-tól a szegedi Csillagban töltenie. Nem volt mintarab. Dicséretet, jutalmat egyszer sem kapott, de harmincegy fenyítést szedett össze, többek közt azért, mert rabtársait bántalmazta, gyújtogatással fenyegetőzött, tiszteletlenül viselkedett. 1983. január 18- án különösen veszélyessé nyilvánították. Ruzicska László, a szegedi Csillag börtön egykori parancsnoka közösségbe beilleszkedni képtelen, magának való, agresszív, a munkát folyamatosan megtagadó fegyencnek írta le a Délvilágnak adott interjúban.

Kést gyártottak bútor helyett

Richter az idejét szerette testedzéssel tölteni a cellájában. Súlyok hiányában fekvőtámaszozott és a rabtársait emelgette. Jó fizikumát annak ellenére volt képes kiépíteni, hogy erősen válogatott az ételek között, mert paranoiásan rettegett attól, hogy megmérgezik. 1984 márciusában került a fegyházhoz tartozó bútorgyárnak a szekrénysorokkal foglalkozó részébe.

Az ámokfutás napját egy baljós incidens előzte meg: Richtertől elvettek egy maga fabrikálta kést. Nem volt egyébként egyedi eset, hogy ilyesmit találtak a bútorgyárban dolgozó fegyenceknél, akiknek minden alapanyaguk és szerszámuk rendelkezésre állt kések előállítására.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!