menu
search
account_circle

Hétvégi olvasnivalók zebrákról, világrendek végéről és elképesztően sok eltűnt pénzről

reggel 4
március 29., 07:58

Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, az elmúlt hét legérdekesebb-fontosabb nagyobb anyagaival. Többféle hírlevelünk is akad, itt lehet közöttük válogatni.

Eltűnt százmilliárdok

photo_camera Fotó: Botos Tamás, Illusztráció: Kiss Bence

Döbbenetes mennyiségű pénzt tűnt el az MNB-s alapítványok révén, és ugyan a független sajtó bő évtizede foglalkozott ezzel, alighanem Matolcsy távozása, majd pedig az ÁSZ jelentése kellett ahhoz, hogy most már a rendőrség is lépéseket tegyen. A héten összeszedtük, hogy mi is ez az egész sztori, és részletesen írtunk arról, hogy öt éven át tömte pénzzel Matolcsy Ádám barátját a Matolcsy György vezette jegybank, valamint hogy a kecskeméti egyetem 127 milliárd forint elherdálását azzal magyarázta, hogy nem volt hivatalos útmutatás, a magyar állampapír pedig kockázatos volt.

A gazdaságban az eltűnt százmilliárdokon túl is történtek dolgok: kiderült, hogy az EU-ban februárban is nálunk nőttek a leggyorsabban az árak, valamint írtunk arról, hogy egészen furcsán magyarázzák Nagy Mártonék a gigantikus költségvetési hiányt.

Az élet itthon

A gyülekezési jog korlátozása többről szól, mint a Pride ügye: eheti nagy videóriportunkban a hídlezárásokat és Tisza országjárását is a helyszínen néztük meg, hogy kiderüljön, hogyan reagál a rendszer keményedésére az ellenzék.

Sok minden történt a héten amúgy itthon: Magyar Péter bejelentette, hogy egyéniben indul a fővárosi 3. számú egyéni választókerületben, mi meg megírtuk, hogy ez miért érthető választás a számára, még ha van benne persze kockázat is. Rögtön aktivizálta magát Magyar régi ismerőse, a fideszes Steiner Attila is, aki akár a kormánypárti kihívója lehet majd a tiszás politikusnak. Megnéztük emellett, amikor Magyar elindította a Tisza szavazási kampányát a Széll Kálmán téren.

Részben a Tiszához kapcsolódott az az anyagunk is, melyben bemutattuk, hogy a fideszes média lassan agyvérzést kap, mert Magyarék sehogy nem hajlandóak rálépni a Pride-aknára. Múlt vasárnap nyert Újpesten Varju László, mi pedig megnéztük, mi minden történt a DK-s politikussal az elmúlt hét évben, és ott voltunk a kormányinfón is, ahol többek között arról kérdeztük Gulyás Gergelyt, hogy gyenge vezetőnek tartja-e Vlagyimir Putyint.

Volt a héten tüntetés is Hadházy Ákos szervezésében, ami aztán vonulásokba és hídlezárásokba torkollott, amire Orbánék már válaszlépéseket ígértek. Orbán közben a Trollfoci vendége volt, mi meg megnéztük, hogyan beszélt fociról összevissza a miniszterelnök. Nem csitult a zebrasztori sem, amibe Orbánék meglepő módon megpróbáltak beleállni, és mint megírtuk, a zebrák nyomán ért össze Orbánék és Mészáros rongyrázó építkezése.

Elmentünk az úgynevezett Volvogate újabb szekszárdi tárgyalására, ahol kiderült, Pécsen egyszer csak keletkezett egy 3,5 milliárdos hitel, és egyelőre senki nem tudja, hogyan, valamint beszámoltunk arról is, hogy fenyegetőzés és patkányozás is volt a tatai vállalkozót megkínzó rablóbanda tárgyalásán.

Írtunk arról is, hogy múlt pénteken felrobbant egy éles gránát egy kéthetes képzésen részt vevő civil kormánytisztviselő kezében, és ugyan a balesetet vizsgálják, de felelősséget senki sem vállalt a történtekért. Hír volt még, hogy eljárást kezdeményez Erdő Péter bíboros ellen egy nemzetközi áldozatvédő szervezet, és kiderült, hogy
Kossuth-díjasok meghökkentő koalíciója lobbizta ki a giccsfestő Munkácsy-díját, de a bizottság igazából nemcsak Vészabó Noémi miatt mondott le.

Világrendek vége

photo_camera Illusztráció: Botos Tamás

Hétindító anyagunkban azzal foglalkoztunk, hogy véget ér éppen az eddigi világrend, de még a pusztítás időszakában vagyunk, így nem látszik, mi jöhet ezután: az Egyesült Államok erejét a belé vetett bizalom adta a nyugati szövetségen belül, ez a bizalom azonban most eltört, Trump eddig csak a saját szövetségeseibe rúgott bele, az USA úgynevezett riválisaiba nem. Ehhez kapcsolódott a cikkünk, melyben bemutattuk, hogy saját hazájukban jellemzően növekvő népszerűséget hozott a politikusoknak, ha Trump beléjük szállt.

Több anyagban is követtük a második Trump-kormány eddigi legnagyobb botrányát, azaz hogy a kabinet vezetői szereplői véletlenül egy újságírót is hozzáadtak a csetcsoportjukhoz, ahol a Jemen elleni bombázásokat beszélték meg. Az üzenetekből kiderült az is, hogy Trump környezete tényleg annyira utálja Európát, mint ahogy az a nyilatkozataikból is látszott.

A Trump által keltett felfordulás is belejátszhatott, hogy Erdogan most érezte úgy, ideje félreállítani egyetlen reális politikai ellenfelét. Az isztambuli polgármester letartóztatását egy hete évtizedek óta nem látott méretű tüntetések kísérik. Közben Németországban megalakult az új parlament, az alakuló ülést végignézve írtunk arról, hogy hiába övék a második legnagyobb frakció, az AfD ezúttal sem kapott alelnöki pozíciót.

Balkán

Szijjártó Péter és Orbán Viktor Milorad Dodikékkal tárgyal a Boszniai Szerb Köztársaságban
photo_camera Szijjártó Péter és Orbán Viktor Milorad Dodikékkal tárgyal a Boszniai Szerb Köztársaságban Fotó: Igor Dodik/X

Miért küldték a TEK-et az elítélt Dodikhoz? Miért jó a magyar kavarás Putyinnak? Trump borít a Balkánon is? Hangágyú, orosz titkosszolgálati segítség és magyar katonai szövetség Szerbiával: interjúnk jelent meg a héten a balkáni destabilizációban játszott magyar szerepről Németh Ferenc Balkán-szakértővel.

Könyvek, képernyők

photo_camera Fotó: Botos Tamás

Kik voltak azok a nők, akik nagy hatással voltak az egyik legsikeresebb magyar író, Jókai Mór életére? És milyen nőalakok tűnnek fel a regényeiben? Hogyan érdemes ma Jókai műveihez nyúlni? Szécsi Noémi volt a vendégünk a Nem rossz könyvek új epizódjában.

És írtunk arról is, hogy a netflixes Kamaszok társadalmi vitát indított az Egyesült Királyságban: a sorozat egy tinédzsergyilkosságon keresztül világít rá arra, hogy mennyi az interneten a nőgyűlölet, ami a gyerekekre ömlik.