
Ritka volt 2008 táján, az akkorra már eléggé megosztottá váló politikai helyzetben, hogy egy kezdeményezés pártokon átívelő támogatást kapjon. A Tarka Magyar nevű, politikamentesként meghirdetett civil szerveződésnek azonban mégis sikerült a bravúr. A Tarka Magyar a fokozódó cigányellenes hangulat miatt, azzal szembeszállva jött létre - ez volt az az időszak, amikor elkezdődtek a később romagyilkosságokként hírhedtté váló támadások, és virágzott a Magyar Gárda mozgalom.
„A Tarka Magyart támogató nyilatkozatot a parlamenti pártok közül elsőként Orbán Viktor, a Fidesz elnöke írta alá, azonban ennek tényét - a szervezők kérésének eleget téve - nem hozta nyilvánosságra. Nem úgy Gyurcsány Ferenc, aki a civilek többszöri felhívását semmibe véve kedden világgá kürtölte, „állampolgárként” aláírta a nyilatkozatot, és feleségével együtt részt vesz a vonuláson" , írta a Magyar Nemzetben a manapság a Bucsa-tagadásáról ismert Pilhál Tamás. A Tarka Magyar! célkitűzéseivel az akkori államfő, Sólyom László is egyetértett.
A Magyar Tarka szóvivője, az általuk megszervezett több ezres demonstráció műsorvezetője és egyik szónoka Bódis Kriszta dokumentumfilmes-író volt, aki egyébként azt nyilatkozta akkor, hogy szerinte rossz, átpolitizált kezdeményezés a szintén ekkor létrejött, Gyurcsány-féle Magyar Demokratikus Charta.
Bódissal később, 2010-es hatalomra kerülése után sem volt baja a Fidesz-kormánynak, államilag támogatták az alapítványát, amely az ózdi cigánytelepen élőket segítette, még Balog Zoltán is elismerte a munkáját - erről később még lesz szó.
A dokumentumfilmes-író mostanában viszont már nemigen számíthat a Fidesz támogatására, miután a február 15-i kongresszuson beállt a Tisza párt mögé. Azóta heves támadásokat kapott fideszesektől, például Menczer Tamástól, Deutsch Tamástól, és a fővárosi közgyűlésen is vitákat okozott a személye.
A támadások egyik abszurd eleme, hogy egy 2006-os, csaknem húsz éves művét, az Élet és Irodalomban megjelent novelláját, a Csipke Józsikát vették elő, amit sem akkor, sem azóta nem bírált senki, csak most jött rá a Fidesz, hogy baja van vele. (A novellát ide kattintva olvashatják el egy félperces reklám megtekintése után.) Az írás arról szól, hogy
Bódis életében nagyjából egyébként ennyi szerepet játszott a politika, mint amennyit fentebb írtunk. Mármint a pártpolitika. A közéleti kérdések ugyanis az egész életét végigkísérik.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!