Az idei téli szezonban a viszonylag enyhébb időjárási viszonyok miatt kevesebb időt töltenek téli álommal a medvék a szlovák hegyekben, ahol így magasabb az aktív példányok előfordulási aránya.
A szlovák állami természetvédők tájékoztatása szerint természetes jelenségről van szó, ugyanis ezen az éghajlati övön a medvék rendszerint nem alszanak teljes évszakos téli álmot, az általuk álomban töltött idő függ az adott időszak aktuális időjárási viszonyaitól, az egyes példányok korától és nemétől, illetve részben attól is, hogy tartalékaikat tekintve mennyire készültek fel a téli hibernációra.
Általánosságban elmondható, hogy a leghosszabb időszakot - esetenként a teljes telet - a vemhes nősténymedvék töltik hibernációs álomban, mivel náluk a legszükségesebb a meglévő energiakészletekkel való takarékoskodás, míg a legkevesebb időt a fiatal példányok és a felnőtt hímek töltik téli álomban. Utóbbiak a téli hónapok során rendszerint több alkalommal is felébrednek, ilyenkor vizet és élelmet keresnek, és az is előfordul, hogy másik telelő helyen folytatják az alvást.
A természetvédők szerint az idei téli szezon időjárási sajátosságai és a medvéknél annak következtében tapasztalt nagyobb aktivitás miatt indokolt a fokozott óvatosság a medvék élőhelyei közelében. Így például ajánlott elkerülni a sűrű növényzetű erdőrészeket, az átláthatatlan terepet és általánosságban jobb nem letérni a kijelölt turistaösvényekről. Amennyiben azonban mégis sor kerül a találkozásra, akkor azt ajánlják, hogy mindenki őrizze meg a nyugalmát és mindenképpen kerülje a gyors és hirtelen mozdulatokat, ne fordítson hátat a medvének, hanem lassan hátrálva próbáljon távolodni az állattól, vagy amennyiben az mozgásban van, inkább várja meg amíg eltávolodik. (MTI)