menu
search
account_circle

FT: Az oroszok az Északi Áramlat 2 újraindítását kínálják Amerikának

külföld
március 02., 20:18

Putyin régi német barátja még a Stasiból, a keletnémet állambiztonságból azon dolgozik, hogy felélessze az Északi Áramlat 2 projektet, amibe amerikai befektetőket szeretne Trump környezetéből bevonni - értesült a Financial Times. A gazdasági lap szerint az Északi Áramlatban való érdekeltséggel mélyítenék el az amerikai-orosz kapcsolatokat.

Az első elnöki ciklusa alatt Donald Trump az Északi Áramlat 2 heves ellenzője volt, most azonban az FT információi szerint megpróbálják amerikai érdekeltségeken keresztül a projekt támogatójává tenni - az Ukrajnáról szóló amerikai-orosz béketárgyalásoktól Trump azt várja, hogy azok révén a gazdasági kapcsolatok is újraindulhatnak a két nagyhatalom között.

Az állítólagos tárgyalások kulcsfigurája egy volt stasis állambiztonsági tiszt, egy bizonyos Matthias Warnig, akinek még abból az időből származik a barátsága Putyinnal, amikor a jelenlegi orosz elnök Drezdában volt szovjet KGB-s ügynök. Warniggal Putyinnak olyan szoros a kapcsolata, hogy ő tanította meg a volt keletnémet állambiztonságis gyerekeit síelni - Davosban, változó idők -, és Warnig az általa egyébként állítólag súlyos hibának tartott ukrajnai invázió után is felhívta Putyint, mert szerint szinte már csak ő tud rá hatni.

Vlagyimir Putyin NDK-s igazolványa a drezdai KGB-szolgálat idejéből
photo_camera Vlagyimir Putyin NDK-s igazolványa a drezdai KGB-szolgálat idejéből Fotó: Wikipedia

Warnigot ezzel együtt az amerikaiak 2022-ben szankciós listára tették. A FT azonban úgy tudja, hogy most aktív közvetítőként lép fel, amikor amerikai befektetők segítségével tervezi az orosz Északi Áramlat 2 gázvezeték projekt újraindítását. A lap úgy tudja, hogy ennek Trump kormányában is tudatában vannak, és mindezt a Moszkvával való kapcsolatok újjáépítésére irányuló törekvés részének tekintik.

Minderről néhány hete már az EU magas rangú tisztviselői is tudnak, és azt kimondottan aggasztónak tartják - írja az FT. Ha a tervből lenne valami, az nemcsak az orosz gázexport szempontjából lenne kulcsfontosságú, de az Egyesült Államoknak is még nagyobb befolyást adna Európa energiaellátása felett.

Ehhez persze elég sok feltételnek kellene megvalósulnia, többek között az Oroszország elleni szankciók feloldása, az amerikain túl egy alapvető német irányváltás is szükséges lenne - és egyelőre sok a homály, azt sem lehet tudni, kik konkrétan azok az amerikai befektetők, akik állítólag előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a projektről.

Az Északi Áramlat 2 svájci székhelyű anyavállalata mindenesetre januárban valóban felfüggesztette a folyamatban lévő csődeljárást. Ennek kapcsán egy dokumentumban a Gazprom azzal érvelt, hogy Trump elnöksége és a 2025. februári német választások „jelentős következményekkel járhatnak az Északi Áramlat 2 körülményeire nézve”.

Warnig azt mondta a Financial Timesnak, hogy nem vett részt semmilyen megbeszélésen egyetlen amerikai politikussal vagy befektetővel sem, és Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is tagadta, hogy lenne információja a vezetékkel kapcsolatos tárgyalásokról.