„Megtagadtam a hozzájárulást egy katonai repülőgép Magyarországról Bosznia-Hercegovinába tartó repüléséhez/leszállásához” – írja a Facebookon Zukan Helez, Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere. Azóta kiderült, hogy a magyar külügyi államtitkár gépe volt, amit nem engedtek leszállni Boszniában. Helez tájékoztatása szerint arra kért engedélyt a magyar katonai gép, hogy előbb leszállhasson a szarajevói repülőtéren, majd átrepüljön Banja Lukába, a Boszniai Szerb Köztársaság de facto fővárosába.
A védelmi miniszter szerint nem világos, hogy miért kellett volna a magyar honvédségi gépnek az országába mennie. Posztjában ír arról is, hogy Orbán Viktor „folyamatosan támogatja a kisebb boszniai-hercegovinai entitás elnökét, Milorad Dodikot Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjének megdöntésében”. És utal arra is, hogy aggódik, amiért magyar terrorelhárítók érkeztek az országba.
A magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) a Boszniai Szerb Köztársaság Belügyminisztériumával írt alá egy együttműködési megállapodást nemrég. A magyar TEK-esek aztán múlt hétfőn máris Banja Lukába érkeztek. Erről maga Milorad Dodik számolt be a boszniai szerb nemzetgyűlésben: a boszniai szerb elnök azt állította, hogy a magyar különleges egységek 300 tagja érkezett Bosznia-Hercegovinába, hogy a helyi erőkkel közös kiképzésen és gyakorlaton vegyenek részt.
Mint aztán szerdán kiderült, valójában nem 300, hanem csak 70 magyar TEK-es ment Banja Lukába, ezt a boszniai hatóságok megerősítették. A kiképzés a hivatalos tájékoztatás szerint többek között a zárt térben folytatott harc és a gépesített csapatok taktikai helyzetekben való reagálásának fejlesztésére irányul, mindez a terrorizmus elleni küzdelem jegyében.
A boszniai nem szerb sajtó szerint figyelemre méltó, hogy „a magyar különleges erők alig néhány nappal a Bosznia-Hercegovina Bíróságának Dodik elleni ügyben hozott ítélete előtt érkeztek meg RS-be”. Ezt így nem nehéz egyfajta erődemonstrációnak látni Dodik részéről, jelezve, hogy külföldi szövetségesei határozottan kiállnak mellette.