Miután februárban két éve nem látott mértékben drágultak az élelmiszerek, múlt hétfőn több ezren döntöttek úgy Svédországban, hogy egy hétig bojkottálják az ország legnagyobb élelmiszerboltjait, írja a Guardian.
Egyes becslések szerint 2022 januárja óta akár 30 ezer koronával, átszámítva körülbelül 1 millió forinttal is nőhetett egy svéd család éves élelmezési költsége. A svéd statisztikai hivatal szerint egy csomag kávé ára hamarosan átlépheti a 100 koronás (3700 forint) lélektani határt, ami több mint 25 százalékos áremelkedést jelent tavaly óta.
A „Bojkotta vecka 12” (12. heti bojkott) nevű kezdeményezés pillanatok alatt elterjedt a közösségi médiában, különösen a TikTokon és az Instagramon. A szervezők azt mondták, elegük van abból, hogy az élelmiszeripari óriások milliárdos profitot termelnek, miközben a lakosság egyre nehezebben tudja kifizetni az alapvető élelmiszereket is. „Nincs veszítenivalónk, de rengeteget nyerhetünk. Az élelmiszerárak elszálltak, miközben a nagyvállalatok rajtunk nyerészkednek” – olvasható az egyik bejegyzésben.
A tiltakozók szerint az emelkedő árak hátterében az áll, hogy a kiskereskedelmi piacot néhány nagy szereplő - például az ICA, a Coop, a Lidl, a Willys vagy a Hemköp - uralja, akik között nincs valódi verseny, így szabadon emelhetik áraikat. A boltok viszont globális okokra hivatkoznak, mint a háború, a geopolitikai feszültségek, a nyersanyagárak, az áruhiány és a klímaváltozás.
A vidékfejlesztési miniszter, Peter Kullgren szerint is az élelmiszerárak emelkedését nagyrészt globális tényezők okozták.
„Az élelmiszerárak hosszabb ideje folyamatosan emelkednek, és ez a gazdaságilag legsebezhetőbb csoportokat sújtja: a gyerekes családokat, a diákokat és az alacsony nyugdíjból élő időseket. Ezzel foglalkozni kell”
– mondta Kullgren. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a bojkottok épp az ellenkező hatást válthatják ki, mint amit a szervezők szeretnének, ezért ő nem támogatja ezeket az akciókat.