menu
search
account_circle

Történelmi hibának tartaná a lengyel vezetés, ha Trump elismerné az orosz területszerzéseket

háború
április 06., 09:29

A lengyel miniszterelnök ukránügyi tanácsadója, Paweł Kowal történelmi hibának tartaná, ha Donald Trump béketárgyalásai azzal érnének véget, hogy az Egyesült Államok elismeri Oroszország területszerzéseit a Krímben és Kelet-Ukrajna egyéb megszállt területein. Azt mondta, vörös vonalat jelentene Lengyelország és Közép-Európa többi országa számára, ha jogilag elismernék, hogy Oroszország egy szomszédos ország lerohanásával terjeszti ki a határait. Szerinte különbséget kell tenni az ideiglenes megoldások és az orosz várakozások kiszolgálása között. Paweł Kowal egyébként vasárnap Washingtonba utazik, hogy Donald Trump ukránügyi különmegbízottjával tárgyaljon.

Emlékeztetett, hogy Oroszország a Szovjetunió összeomlása után elismerte Ukrajna határait, beleértve a Krímet és a Donyec-medencét is – ez képezi a nemzetközi jog szabályainak alapját. A közép-európai határok nemzetközi jogi garanciái egyben a béke fenntartásának egyik legfontosabb biztosítékai is ezen a területen. Ugyanakkor Kowal szerint Trump végső soron nem engedné meg, hogy Oroszország jogilag ellenőrzése alá vonja az ukrán területeket, nem kockáztatná meg az amerikai vállalatok kizárását Ukrajna háború utáni újjáépítéséből azzal, hogy megtagadja azokat az erős biztonsági garanciákat, amiket Kijev és európai szövetségesei elvárnak.

Pawel Kowal
photo_camera Pawel Kowal Fotó: ARTUR WIDAK/NurPhoto via AFP

Nemrég a finn külügyminiszter, Elina Valtonen arról beszélt, hogy addig nem szabad tárgyalni az oroszokkal, amíg aktívan támadják az ukrán célpontokat. Miután pénteken 14 embert öltek meg egy ballisztikus rakétával Zelenszkij szölővárosában, Valtonen arra jutott, hogy ezeket a tárgyalásokat el kell halasztani. Egyban elmondta, hogy Finnország nem tekinti Oroszországot az ellenségének, de ellenzi a nemzetközi jog megsértését. Szerinte a jó szomszédi viszony előfeltétele, hogy Oroszország újra csatlakozzon a szerződéseken alapuló nemzetközi rendszerhez. „Meg kell vitatnunk ezt a kérdést európai partnereinkkel, de – ahogy már mondtam – most nincs itt az ideje a normalizálásnak. Ehelyett folytatnunk kell a stratégiánkat: támogatni Ukrajnát, gyengíteni Oroszországot szankciókkal, és erősíteni a saját védelmünket” - mondta Valtonen. (Financial Times/Pravda)