A dán kormány elemezni fogja az atomenergia-technológiák új generációjának lehetséges előnyeit, miután 1985-ben betiltotta a hagyományos atomreaktorokat, írja a Guardian. A dán energiapolitika eddig a megújuló energiaforrásokra koncentrált, az ország Európa megújulókban leggazdagabb energiapiacainak egyike, és itt található az Ørsted, a világ legnagyobb tengeri szélerőmű-társasága.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint villamos energiájának több mint 80 százalékát megújuló energiaforrásokból, többek között szél-, bioüzemanyag- és napenergiából állítják elő. De Dánia moduláris atomreaktorokba is beruházhat – idézi Lars Aagaard energia- és klímavédelmi minisztert a Guardian. Dánia volt miniszterelnöke, Anders Fogh Rasmussen szerdán a Financial Timesnak szintén azt mondta, hogy támogatja az atomenergia „nevetséges” tilalmának feloldását.
Aagaard azt mondta: „Látjuk, hogy fejlesztés van folyamatban az új atomenergia-technológiák – a kis, moduláris reaktorok – terén. De nem elég, hogy van bennük potenciál. Azt is tudnunk kell, hogy mit jelent ez a dán társadalom számára, ha lehetővé akarjuk tenni ezeknek a technológiáknak a használatát.”
Az ország akkor döntött az atomenergia újragondolásáról, amikor Európa-szerte megnőtt az érdeklődés az új atomreaktor-tervek iránt, valamint a kontinens meglévő reaktorainak élettartamának meghosszabbítására irányuló tervek is felmerültek. A helyszínen összeszerelhető kis moduláris reaktortervek fejlesztői alacsonyabb költségeket és rövidebb építési időt ígértek, mint a hagyományos, nagy méretű reaktorok. Az ilyen erőművekről itt írtunk hosszabban.
A lap felidézi: Németországban, amely 2022-ben betiltotta az atomenergiát, szintén újraéledt a vita arról, hogy ismét beindítsák-e a reaktorokat, miután az orosz gázimport abban az évben, a háború kitörése után leállt, ami rávilágított a gázerőművektől való nagy fokú függőségére.
Eközben az Egyesült Királyság, Franciaország és Belgium megállapodott abban, hogy meghosszabbítja a meglévő atomreaktorok élettartamát. Franciaország emellett további hat reaktor építését tervezi öregedő flottája megújítása érdekében, és tavaly év végén csatlakoztatta a Flamanville 3 atomreaktort a hálózatához, amely 25 év után az első kiegészítés az atomenergia-hálózatához.