1968. április 4-én, egy memphisi motelben a szökött bűnöző, James Earl Ray lelőtte Martin Luther King Jr-t. Az épület ma múzeum, amelynek emléktáblájára Mózes könyvéből választottak idézetet:
„Ímhol jő az álomlátó! Most hát jertek öljük meg őt (...) és meglátjuk, mi lesz az ő álmaiból.”
A fekete polgárjogi mozgalom legnagyobb hatású vezetőjének, a béke megszállott hívének halála után erőszakos zavargások törtek ki az egész országban. Életében az állam ellenségként kezelte: az FBI például nem csak kémkedett utána, de undorító lejáratókampánnyal próbálta megtörni. Mára amerikai nemzeti hősként és a békés ellenállás világszerte nagy hatású példaképeként emlékeznek rá, gyakorlatilag politikai hovatartozástól függetlenül.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy az álomlátó álmai mind valóra váltak. Utolsó beszédében, egy nappal a halála előtt azt mondta: nem tudja, mit hoz a holnap, de azt igen, hogy a népe egyszer eljut az ígéret földjére, akkor is, ha ő már nem tarthat velük.
Korábban részletesen írtunk róla, mennyit javult a feketék helyzete King mozgalma óta – és milyen messze vannak még az egyenlőségtől. A New York Times mostani emlékcikke pedig azzal a felütéssel indul, hogy King beszédei nem egyszerűen aktuálisak, hanem iszonyú kényelmetlen olvasmányok. Hiszen nem csak a feketék szegregációja ellen küzdött, hanem minden jogfosztás, vagy éppen a hatalmas jövedelmi különbségek és a felesleges háborúk ellen is.
De King nem csak ezekben a kérdésekben jelent inspirációt. Az ellenállás és az igazságtalanság elleni küzdelem általános ikonja lett, aki a popkultúrának ugyanolyan élő része maradt, mint az aktuálpolitikának.
Véged van neked is, meg a koszos, mocskos, gonosz barátaidnak is.
Épp ötven éve mondta el Martin Luther King híres beszédét, miszerint volt egy álma. Azóta javult ugyan a helyzet, de a gettósodás, a munkanélküliség, a faji megkülönböztetés és a szegénység továbbra is sújtja az USA-ban élő feketéket.
Micsoda sztori: a rettenthetetlen szivárogtató és az elszánt sajtó legyőzi a hazug hatalmat. De azért ez nem ilyen egyszerű.