A nyár, ami újraírja a klímatörténelmet
2019 júliusa volt a valaha mért legforróbb hónap. Több mint száz évre visszamenőleg vannak erről részletes feljegyzések, a rekordot eddig 2016 forró júliusa tartotta, de idén ennél is melegebb volt 0,04 fokkal. Erre jutott a Kopernikusz program, az EU klímaváltozással foglalkozó szervezete.
„Mindig is voltak meleg nyarak, de ez már nem olyan, mint azok a nyarak, amiket fiatalon átéltünk, vagy amilyeneket nagyszüleink ismertek”, értékelte a helyzetet Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a Washington Post cikke szerint. „Az idei július újraírta a klímatörténelmet, hőmérsékleti rekordok tucatjai dőltek meg nemzeti és globális szinten. Ez nem sci-fi, hanem a klímaváltozás valósága, azonnali beavatkozás nélkül pedig sokkal rosszabb lesz a helyzet a jövőben”, mondta Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára.
A hőségrekordokat pedig világszerte saját bőrükön érezték az emberek Párizs belvárosától Szibérián keresztül Alaszkáig.
Ebben a hónapban:
- hőhullám söpört végig Nyugat-Európán, Párizsban hűtőszobákat állítottak fel az önkormányzatok, Berlinben olyan térképek köröztek, amik a légkondicionált helyiségeket mutatják.
- Erdőtüzek pusztítottak Szibériában, Alaszkában és Portugáliában is.
- Grönlandon 197 milliárd tonna víz olvadt egy hónap alatt az óceánba, ami fél milliméterrel megemelte a globális tengerszintet.
- Rekordmeleg volt a világ legészakibb lakott településén.
- Indiában pedig hőség és szárazság mutatta meg, hogy milyen közeli a klímakatasztrófa (majd következett a pusztító monszun).
Az idei lehet minden idők egyik legmelegebb éve, az pedig szinte garantált, hogy a 2015-19 időszak lesz minden idők legforróbb ötéves periódusa. „Ha nem lépünk akcióba, ezek az extrém időjárási jelenségek csak a jéghegy csúcsát jelentik. És a jéghegy közben gyorsan olvad”, mondta Gutierres.
(Borítókép: falusi asszony menekül az erdőtűz elől Portugáliában, Casas da Ribeirában.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.