Felcsútról jelentkezett be a Guardian tudósítója, ZUHOG A BARNA ESŐ!!4!

külföld
2013 augusztus 13., 14:16
photo_camera REUTERS/Mihaly Laszlo

Kísértet járja be Európát, az autokratikus demokrácia kísértete! Ian Taylor, a Guardian újságírója egyenesen a jelenség szívéből, a Fejér megyei faluból, Felcsútról jelentkezett nagy összehasonlító elemzésével, miszerint a demokráciára most az olyan erősemberek jelentik a legnagyobb veszélyt, mint például a kis Fejér megyei falu híres szülötte, Orbán Viktor. Vagy a cseh Milos Zeman. Esetleg a török Recep Tayyip Erdogan.

De leginkább mégis talán Orbán Viktor, akinek a képével illusztrálták is a cikket.

Apropó, kép. A címlapi illusztrációnak is használt felvétel Isza Ferenc egyszer már világhírűvé vált fotója, amit a Guardian is felhasznált már. A képen Orbán szigorúra vont szemöldökkel szugerálja hallgatóságát. A képet már az Economist is használta, 2010. december 18-i számában ezzel illusztrálták Magyarország fasizálódását. Akkor a képet kicsit felkeményítették. Semmi különös, semmi olyasmi, ami sajtófotónál már elfogadhatatlan lenne. Csak egy kicsit kontrasztosabb, egy kicsit ördögibb. Lett is belőle botrány.

Kis falu, nagy stadion

A Guardian cikkéből is lesz. A cikk felcsúti életképpel indul. Stadion épül az 1800 lelkes faluban, ami Orbán Viktornak is otthona. És Orbán szereti a focit. A magyar vállalatok pedig értenek a szóból, és tavaly hatmilliárd forintot áldoztak a sportra. Aminek a felét a Felcsút kapta, írja a lap, és nyilván a TAO-ra gondol.

A lapban Molnár Péter médiajogász, slampoéta és aktivista nyilatkozik az Orbán-rezsimről, innen már sejthető a végkövetkeztetés. Orbán koncentrálja a hatalmat, gyengíti a demokráciát. Mindezt úgy, hogy közben látszólag mindent jogszerűen csinál. "Ebben világszinvonalú" - mondta Molnár.

Az ellenzéki vádakra Győri Enikő, az uniós ügyekért felelős államtitkár válaszol. Szerinte "magyarellenes kampány" van, amire példaként megismétel minden, a kormánykommunikációban unalomig ismételt frázist az adók miatt panaszkodó multikról.

Vannak Európában olyanok, akik szerint csökkentjük a demokráciát. Ez nem igaz. De az új alkotmány, a reformok és a törvényalkotás sebessége Európában politikailag inkorrektnek tűnik. A kritikusaink hülyeségeket beszélnek és ez Európa-ellenes érzelmeket gerjeszt,

felelte a kritikára minden különösebb összefüggés nélkül. És minden különösebb összefüggés nélkül azt is, hogy:

Ha túl akarsz élni a Kárpát-medencében, ha azt akarod, hogy ez a nép megmaradjon, akkor talán több magyarra van szükség.*

A kormány védelmében még a Századvég egyik elemzője, a csak névrokon Orbán Balázs is megszólalt, ő azt mondta, hogy válságban gyors és határozott intézkedésekre van szükség.

Hát ennyit Magyarországról. A cikk ezután a többi európai autokratával foglalkozik, így Orbán egy bekezdésen belül Vlagyimir Putyin orosz elnök és Recep Tayyip Erdogan török kormányfő között találhatja magát. Erdogan a nyári tüntetések szétverésével verekedte be magát a mezőnybe. A cseh Milos Zeman pedig azzal, hogy a kormány puccsszerű eltávolítását eredményező fura korrupciós botrány után igyekszik növelni a hatalmát.

És hogy mindez hogyan függ össze? Hát a média elleni támadások miatt, meg mert Orbán, Putyin és Erdogan egyaránt nehezen tolerálják az övéktől eltérő véleményeket. Persze a helyzet Magyarországon még nem olyan rossz, mint Oroszországban. Bodoky Tamás, az átlátszó.hu főszerkesztője például úgy vélte:

Sikerült háziasítaniuk a sajtót. Nem börtönöznek be vagy lőnek agyon, mint Oroszországban. De az állásod elveszítheted.

Via The Guardian

*Helyesbítés: Az eredeti cikkben ezt az idézetet Orbán Balázsnak tulajdonítottam, hibásan. Valójában ezt is Győri Enikő mondta. Az érintettektől és olvasóimtól is elnézést kérek.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.