Pontosabban annak őssejtjeiből. A porcszövetet már sikerült előállítani, a biztonsági tesztek azonban még hátravannak. A porcból kialakítandó fület és orrot a londoni Great Ormond Street kórház szakemberei az arc rekonstrukciójára szeretnék felhasználni – írja a BBC a Nanomedicine című szaklapban megjelent tanulmányról.
Az új technológia olyan betegségek kezelését tenné lehetővé, mint a mikrotia, ami a fül fejlődésének rendellenessége. A mikrotiás gyermek külső hallószerve hiányzik, vagy csak kicsire nő meg. Most még a kórt úgy kezelik, hogy a gyerek bordájából emelnek ki porcot, amit aztán a sebészek a beültetés előtt fülalakúra formáznak. Ez az eljárás több műtéttel is jár, a bordaporc helye nem regenerálódik, és a hegek is maradandóak.
A londoni kutatók most olyan alternatívát dolgoztak ki, amiben a gyerek testéből vett kis zsírminta őssejtjeiből növesztenének porcszövetet. Fülformájú vázat helyeznének az őssejtes oldatba, így az őssejtek felvennék a kívánt alakot és szerkezetet. Az oldat összetevői azt segítenék elő, hogy az őssejtekből porcszövet fejlődjön ki. Ezt aztán a gyerek bőre alá lehet ültetni, hogy így egészséges fülformája legyen. A porszövetet már sikerült zsírból vett őssejtekből a vázon kialakítani, de a biztonsági teszteket még el kell végezni, mielőtt az eljárást betegeknél is alkalmazhatnák.
Patrizia Ferretti fejlődésbiológus, a kutatócsoport tagja elmondta: izgalmas, hogy olyan sejtekkel dolgoznak, amik nem rákkeltőek, és a páciens saját testéből származnak, így nem kell tartani attól, hogy beültetés után az immunrendszer felveszi ellenük a harcot. Egyetlen sebészeti beavatkozás kell csak hozzá, ezzel látványosan csökken a kis beteget érintő megterhelés, az implantátum pedig remélhetőleg együtt növekszik a gyerekkel.
Ezzel az eljárással orrszövet is kialakítható, erre felnőtteknél lehet szükség rákos daganatot eltávolító műtét után. Az orvosok szerint csontszövet is létrehozható ugyanebből az anyagból kiindulva. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.