Az LMP-s Ikotity István írásbeli kérdéseire válaszolt Tállai András NAV-elnök. A képviselő az államosított kaszinópiac teljesítményére volt kíváncsi a tavalyi évből.
A válasz szerint 2015-ben a Magyarországon üzemelő 8 játékkaszinóban (ebből ötöt Andy Vajna vezet, kettőt a debreceni fociklub elnöke, Szima Gábor, a sopronit pedig a Casino Austria GmbH vette meg) 1 218 062 ember fordult meg, ebből 909 ezer volt magyar állampolgár és 308 ezer pedig külföldi.
Összesen 22,45 milliárd forint játékadóalap keletkezett ebből, ebből a játékadó összege 7,37 milliárd forint lett, viszont a megfizetett koncessziós díjjal csökkentett, 2015. évre számított játékadó összege csak 3,08 milliárd forint.
Ugyanis egy 2013-as törvénymódosítás miatt a kaszinók koncessziós díja levonható a játékadóból. Azaz gyakorlatilag Vajnáék számára a kaszinókért fizetendő koncessziós díjat egyszerűen levonták az adóból, így gyakorlatilag négymillárd forintot kaptak vissza az államtól. A rendszer működéséről korábban részletesen is írtunk.
Arról, hogy miért érte meg ekkora adókedvezményt nyújtani a kaszinótulajdonosoknak, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban azt mondta, hogy
"több szempontból is ösztönző szerepe van, így nagyobb tiszta játékbevétel elérésére, egyúttal magasabb összeg játékadó befizetésére is ösztönzi az üzemeltetőket".
- írta erről Varga, aki szerint az adókedvezménynek hála a kaszinók
"a lehető legrövidebb időn belül kiemelkedően magas jövedelemtermelő szintet érjenek el."
És mivel majd fizetni fogják a közterheket a kaszinók után, hozzá fognak járulni a költségvetés bevételi oldalának erősítéséhez,
"így az olyan kiemelkedően fontos társadalmi célkitűzés, mint a szociális gyermekétkeztetés finanszírozásához is."
Az LMP-s képviselő megkérdezte az is, hogy miközben már az utolsó trafikba is a NAV-hoz online bekötött pénztárgép kell működjön, akkor miért nem ellenőrzik huszonnégy órában a kaszinók forgalmát is. Tállai szerint itt sincs gond, a NAV ugyanis a kaszinókat havi bontású éves ellenőrzési terv alapján ellenőrzi, 2015-ben például összesen 682 ellenőrzést folytattak, 48 esetben tapasztaltak hiányosságot és négy esetben még bírságoltak is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.