Az EBESZ főtitkára szerint még a hidegháborús helyzetnél is rosszabbak a NATO és Oroszország közötti kapcsolatok

külföld
2016 február 17., 16:55

Oroszország és a NATO közötti kapcsolatok fokozatos szétesésére figyelmeztetett Lamberto Zannier, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkára. Szerinte ha a kapcsolat tovább romlik, akkor akár tartós konfliktusa is fel kell készülni Kelet-Európában, az orosz és a nyugati befolyási övezet határán.

Zannier szerint a fő baj az, hogy a két tömb közötti diplomáciai kapcsolatok egyre struktúrálatlanabbakká válnak. Hogy pontosan értsük a főtitkár fájdalmát, ahhoz egy kicsit vissza kell nyúlni a hidegháború szakirodalmához.

A nemzetközi kapcsolatok szakértőinek többsége úgy definiálja a hidegháborút, hogy az ugyan két szuperhatalom és a szatelitországaik szembenállásán alapult, de mégis egy komplex együttműködési rendszer volt. A hidegháború több mint 40 éve alatt kialakult egy rakás írott és íratlan szabály az USA és a Szovjetunió együttműködésében, ez pedig

kiszámíthatóvá tette az egész rendszert.

Washington és Moszkva is folyamatosan tesztelte, hogy meddig mehetnek el a másik fél cukkolásában, de alapvetően mindkét fél tisztában volt azzal, hogy egy bizonyos határt sem ők, sem az ellenfeleik nem fognak átlépni. A felek persze bizalmatlanok voltak egymással szemben, de már önmagában ez a bizalmatlanság (és az, hogy mindkét szuperhatalom tudta a másikról, hogy az szintén bizalmatlan vele szemben) már önmagában egy csomó érintkezési szabályt teremtett.

Zannier szerint ez a hidegháborús rendszer töredezik most szét.

A főtitkár szerint már nincsenek szabályok, a diplomáciai szereplők nem tudják kiszámítani egymás lépéseit, ez pedig adott esetben káoszba lökheti az Oroszország és a NATO ütközőzónájában lévő országokat. (via Financial Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.