Alig jutottak fel a harmadosztályból az NB II-be, máris nekilátták a stadionok kipofozásának Dorogon, Mosonmagyaróváron, Cigándon, Cegléden és a már most elhíresült, 440 milliós nem fogod elhinni aréna építését is megkezdik, hogy az a pár tucat néző tényleg megkapja, ami jár neki. Ez persze tényleg csak kicsi ékszerdoboz lesz a kisvárdaihoz képest, ami 1,5 milliárdból lesz igazi ékszerdoboza Seszták Miklós miniszter csapatának.
Ami előírás már az NB II-ben is: legyen legalább pár száz fős fedett lelátó, és mindenhol rendes, alácsövezett, vízelvezető gyepszőnyeg műfű helyett. Hamarosan kötelező lesz a fűthető gyepszőnyeg is, hogy télen is lehessen játszani. A gyepkályha bedurrantása alkalmanként 800 ezer-1 millió forint, ami azért pár száz néző miatt annyira nem éri majd meg.
Ami igazán mutatja a stadionépítések átgondoltságát, hogy a harmadosztályba kiesők közül mindegyik érintett a tervekben.
A Szigetszentmiklós stadionjának kicsinosítására 120 millió van félretéve.
Ajkán 400 milliót költhettek arra, hogy a következő szezonban megfelelő körülmények között élvezhessék a harmadosztályú focit a nézők.
A Dunaújváros stadionjának a világítását az az Elios építette ki, amelynek a munkák során még tulajdonosa volt a kormányfő veje, Tiborcz István. Még fűthető gyepszőnyeget is leraktak, csakhogy idény közben csőd ment a klub, és ifistákkal álltak ki a meccsekre, mennek ők is a harmadosztályba. A stadionra az elmúlt időszakban összesen 600 milliót költöttek,
De nem lesz teljesen kihasználatlan a több mint félmilliárdért felújított stadion. A harmadosztályba való kiesést éppen hogy megúszó Vácnál ugyanis teljesen feladták, hogy megfeleljenek az NBII-es stadionokkal szembe támasztott feltételeknek, és inkább Dunaújvárosban játszanak majd.
Az elmúlt évben több olyan klub is volt, amelyik hamarabb zuhant össze, minthogy el tudta volna költeni a stadionépítésre a közösből félretett pénzt. Így járt a nemrég még elsőosztályú, most már harmadosztályú Kaposvár, ahol eredménytelen lett a közbeszerzési eljárás, mert az önkormányzatnak nem volt rá pénze. Nem csoda, egymilliárdos stadion volt a tervekben. Tatabányán is magasabb volt a legalacsonyabb ár is annál, mint amennyi pénz volt a stadion további korszerűsítésére. És az anyagilag fejre állt Kecskemétnél sem erőltetik tovább a stadionépítést, bár ráköltöttek a tervekre 60 milliót, a város nem akar beleugrani az összesen 800 milliós építkezésbe, aminek a nagy részét az állam állná. A csapat amúgy már csak a megyei első osztályban szerepelt.
Anyagi csőd miatt Pécs és Győr esett ki korábban a stadionépítési programból, Pápán sem valószínű, hogy elkészült a stadion, miután a csapat ellehetetlenült. Szerencse, hogy itt hamarabb mentek csődbe a klubok, minthogy ott álljanak az üres stadionok. De persze a kiesők helyébe azonnal lépnek újak, ahogy látjuk az NBII-be frissen feljutóknál. Az Átlátszó adatai alapján nemrég írtuk meg, hogy összesen 215 milliárd megy el stadionokra, ahogy látszik, a tervek változnak, de a nagyságrend azért marad.
Már elkészült:
Pancho Aréna, Felcsút
Nagyerdei Stadion, Debrecen
Groupama Aréna, Ferencváros
Alcufer Stadion, Gyirmót
Káposztás utcai stadion, Sopron
Tiszaligeti Stadion, Szolnok
Átadás előtt toporognak:
Városi Stadion, Mezőkövesd
Balmazújvárosi Városi Sportpálya
Hungária körút, MTK
Szusza Ferenc Stadion, Újpest
ZTE Aréna, Zalaegerszeg
Sóstói stadion, Székesfehérvár
Rohonci út, Szombathely
Kórház utcai Stadion, Békéscsaba
Fehérvári úti Stadion, Paks
DVTK-stadion, Diósgyőr
Puskás-stadion
Érd
Kozármisleny
Bozsik stadion, Honvéd
Dorozsmai úti stadion, Szeged
Aminek nincs látványterve, de részben kész vagy készül, erősen tervben van:
Vasas stadion, négymilliárd forint
Kisvárda, 1,5 milliárd (+500 millió az akadémiára)
Nyíregyházi Városi Stadion rekonstrukciója, 500 millió
Ajkai Városi Sportcentrum, összesen 550 millió forint
Budaörsi stadion, egymilliárd forint, abból 700 millió közpénz
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.