Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa elfogadott egy olyan nem kötelező érvényű határozatot, ami elítéli azokat az országokat, ahol a kormány szándékosan korlátozza az állampolgárok internet-hozzáférését.
A határozat a digitális jogok korábban elfogadott fogalmára épít, mely szerint az embereket ugyanazok a jogok kell, hogy megillessék az online térben, melyek az offline térben is járnak a számukra.
A határozatot nagy többséggel fogadta el a bizottság, csak pár ellenzője volt, például Kína, Oroszország, Szaúd-Arábia, India vagy Dél-Afrika.
Egy ilyen határozatnak nincs jogilag kényszerítő ereje, de mégis képes lehet nemzetközi nyomás kiváltására. Az elmúlt években pedig egyre gyakoribbá vált, hogy kellemetlen történések idején autoriter hatalmak egyszerűen blokkolták az internetet vagy annak egy érzékenyebb szeletét.
Történt ilyesmi a közelmúltban Törökországban, Indiában, Algériában és rendszeres ügymenetnek számít Kínában is. (Verge)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.