Több ezren tüntettek Moszkvában a Hruscsov idején épített panelházak lebontása ellen

külföld
2017 május 14., 19:09

Ezrek tüntettek az orosz fővárosban a városvezetésnek az 1950-60-as években épült ötszintes panelházak lebontására vonatkozó tervei ellen. A megmozduláson Szergej Szobjanyin polgármester lemondását követelték.

photo_camera Fotó: Alekszandr Nemenov/AFP

Szobjanyin a VKontaktye közösségi oldalon válaszul azt ígérte, hogy a projekt módosítása során „maximálisan” figyelembe fogják venni a moszkvaiak igényeit.

A Szovjetunióban szociális lakásprogramban tömegesen építettek ötszintes lakótelepi házakat Nyikita Hruscsov pártvezérsége idején (1953-1964). Ezeket a legfeljebb 50 éves élettartamúra tervezett, erősen elavult épületeket a moszkvaiak róla nevezték el „hruscsovkáknak”. A több mint 13 milliós orosz fővárosban 25 millió m2-re tehető a „hruscsovkák” lakásainak alapterülete, és kb. 1,6 millió ember él bennük.

Februárban Vlagyimir Putyin elnök is támogatásáról biztosította Oroszország legnagyobb szabású településrendezési tervét. Ennek keretében 2 éven belül, 2017-2018-ban lebontanák az elöregedett házakat, a lakóikat pedig lehetőleg ugyanabban a kerületben felépülő új házakba költöztetnék.

Épülő lakóházkomplexum a Lihacsov Autógyár (ZIL) korábbi területén
photo_camera Épülő lakóházkomplexum a Lihacsov Autógyár (ZIL) korábbi területén Fotó: Iliya Pitalev/Szputnyik

A vasárnapi tiltakozás szónokai a moszkvaiak „deportálásának” nevezték a projektet, és úgy vélekedtek, hogy azzal a politika egy „gigantikus piramisjátékot” indít el az építkezési vállalatoknak.

Jelene Ruszakova, a Gagarinszkij kerület képviselője közölte, hogy az ügyben az orosz alkotmánybírósághoz vagy az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) kíván fordulni.

A projekt azért váltott ki felháborodást, mert az Állami Duma elé március elején beterjesztett, és első olvasatban már el is fogadott törvénytervezet a bírálói szerint nem biztosítja a lebontandó házak lakóinak jogvédelmét. Egyebek között azért, mert megsérti a tulajdonjogot, és korlátozza a bírósági jogorvoslat lehetőségét.

A városvezetés május elején tette közzé annak a 4566 moszkvai és a főváros vonzáskörzetéhez tartozó háznak a listáját, amik lakóinak hétfőtől szavazniuk kell arról, hogy beleegyeznek-e az ingatlan lebontásába. De a lajstromba nemcsak „hruscsovka” panelházak, hanem téglaépítésű „sztálinkák”, sőt, még a forradalom előtti időkből származó épületek is bekerültek, leromlott állapotú munkásszállók viszont nem.

Szobjanyin pénteken közölte, hogy lebontásokról rendelkező fővárosi törvénytervezeten jelentős módosításokat hajtottak végre. Egyebek között a lakók bíróságon támadhatják meg a házuk lebontására vonatkozó határozatot, amit a jogszabálytervezet eredeti változata nem tett lehetővé.

A vasárnapi megmozduláson a rendőrség szerint 8, a szervezők szerint pedig kb. 20 ezren vettek rész. Többen, akik rész kívántak venni a rendezvényen, közösségi oldalakon arra panaszkodtak, hogy a hatóságok zsúfoltságra hivatkozva nem engedték őket a tüntetés helyszínére. Alekszej Navalnij ellenzéki politikust a rendőrség távozásra kényszerítette – írja az MTI.

Alekszej Navalnij, a felesége, Julia és a fiuk, Zahar a moszkvai tüntetésen, rendőrök gyűrűjében
photo_camera Alekszej Navalnij, a felesége, Julia és a fiuk, Zahar a moszkvai tüntetésen, rendőrök gyűrűjében Fotó: Vladimir Astapkovich/Szputnyik

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.